Memurlarda Maaş Kesilme Sebepleri

Memurlarda aylıktan kesme cezası bazı durumlarda verilebiliyor. Aylıktan kesme cezası kanunda yer aldığı gibi çeşitli davranışları sergiler ise bu ceza uygulanabiliyor. Bu kesinti brüt aylığın 30 da biri ile 8 de biri arası değişiklik gösterebilir. Yani duruma 30’da bir kesilebilir veya 8′ de bir ya da iki oran arasında herhangi bir kesinti uygulanabilir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. maddesinin C bendine göre aşağıdaki durumlar halinde aylıktan kesme cezası uygulandığı kanunca belirtilir.

Aylıktan Kesme Cezasına Sebep Olan Haller

1. Verilen emirleri kasıtlı olarak yapmamak veya zamanında yapmamak bununla birlikte verilen emiri gereğinden fazla aksatmak, görev noktasında usul ve esasların dışına çıkmak görev içerisindeki belge, araç ve gereçlere gerektiği özeni göstermemek aylıktan kesme cezası için ilk sebeplerden birisidir.

2. Herhangi bir sebep ve özür olmadan işe bir veya birden fazla gün gitmemek aylıktan kesilme nedenleri arasındadır.

3. Devletin malını, belge, araç ve gereçlerini kendi özel durumları için kullanıma sunmak aylıktan kesme cezası uygulanabilir maddelerdendir.

4. Görevi hususunda yalan bilgi vermek yine aylığın kesintiye uğramasına neden olabiliyor.

5. Amirlerine saygısız şekilde sözlü davranışlarda bulunmak aylıktan kesme cezasına sebep olan haller içerisindedir.

6. Devlet kurumunun içerisinde bulunan toplantı ve tören gibi amaçlar içeren davranışlara izinsiz olarak kullanmak ve kullandırmaya neden olmak aylığın kesintiye uğramasına sebep olacaktır.

7. Görev başında iken Devlet memurunun itibar ve güven duygularını sarsacak davranışta ve sözlü ikazlar yapmak söz konusu cezaya nedendir.

Genel itibari ile bakıldığı zaman amirin elinde olan bu durumlar bazı durumlarda es geçilebilirken her madde için bu geçerli değildir. Bazı durumlar belgeyle ispatlanabilir. Fakat bir yanlışlık söz konusu olduğu zaman kişinin itiraz dilekçesi ile ceza geri çekilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir