Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Nereden, Nasıl Alınır?

Genel - 10.04.2017 -

Mesleki yeterlilik belgesi nedir, nereden, nasıl alınır, kimler alabilir, alma şartları nelerdir, almama cezası nedir? Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar hangileridir? Mesleki yeterlilik belgesi hangi meslekler için zorunludur? Detaylı bilgiler yazımında yer almaktadır.

Mesleki yeterlilik belgesi; ait olduğu meslek ile ilgili gerekli ön şartlara, eğitime ve beceriye sahip olduğunu gösterir belgedir.

Mesleki yeterlilik belgesi almak için;
-Öncelikle mesleki yeterliliği alınacak mesleğin belirlenmesi gereklidir.
-Mesleki yeterlilik belgesi verilecek kuruluş araştırılmalıdır.
-MYK ile bu yeterliliklerin sınavlar ile belgeli hale gelmesi.

Mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır?

MYK web portalı üzerinden  yetkili kuruluşları öğrenebilirsiniz.
http://portal.myk.gov.tr/  adresi üzerinde bu portala giriş yapabilirsiniz.MYK WEB POTALI üzerinden belgenizi sorgulayabilir ,yetkili kuruluşları bulabilir ,meslek standartlarını öğrenebilirsiniz.

Mesleki yeterlilik belgesinin avantajları nedir?

Mesleki yeterlilik belgesi iş başvurusunda mesleğini sertifikalamanızı sağlar,
Kariyer planınız içinde kolaylık sağlar,
Bireysel geliminize katkı sağlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Sınav ve belgelendirme süreci, belirlenen ulusal yeterliliklerde akredite olmuş ve MYK tarafından yetkilendirilmiş kurum/kuruluşlarca yürütülmektedir .MYK ‘nun standartları ve denetimi altında yetkilenmiş kuruluşlarca belgelendirme ve tüm işlemler gerçekleştirilir. Gerekli ölçme değerlendirme sonucunda da MYB mesleki yeterlilik belgesi verilir.

MYB almak için şartlar; Her meslek grubu için Ulusal yeterliliklerle özel belirlemiştir.  Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği incelenerek gerekli işlemler ve şartlar öğrenilebilir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hangi Meslekleri Kapsamaktadır?

MYB çok tehlikeli işlerde çalışanlar için zorunlu kılınmıştır. Bu mesleklerden başlıcaları ;
ahşap kalıpçı , alçı sınav uygulayıcısı, alüminyum kaynakçısı, bacacı, betonarme demircisi, betoncu, çelik kaynakçısı, doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli, doğalgaz çelik boru kaynakçısı, doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli, doğalgaz işletme bakım operatörü, doğalgaz polietilen boru kaynakçısı, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, hidrolik pnomatikçi, ısı yalıtımcısı, ısıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, inşaat boyacısı, iskele kurulum elemanı, kaynakçı operatörü, makine bakımcısı, otomotiv mekanikçisi, otomotiv montajcısı, otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, panel kalıpçı, plastik kaynakçısı, seramik karo kaplamacısı, ses yalıtımcısı, sınavı, su yalıtımcısı, tünel kalıpçısı, tünel kalıpçısı, yangın yalıtımcısı mesleklerinde belge alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Almamanın Cezası Ne Kadardır?

MYB alma zorunluluğu bulunan meslek grubunda olup belgesiz çalışanlara 500 TL para cezası uygulanacaktır. Uygulanacak cezalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri tarafından yapılacak denetimlere göre uygulanacak. Müfettiş raporuna istinaden cezalar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından işverene tebliğ edilecek. Tebliğ edilen cezalar işverence bir ay içerisinde ödenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir