Milletvekili Adayı Olamayan Memur Göreve Dönebilir mi?

Memurların siyasete atılabilmeleri için memurluk görevlerinden istifa etmeleri gerekir. Yasa gereği bir memur görevde iken siyasi hiç bir içerikle birlikte olamaz hatta bu konuda çalışma yürütemez. Dolayısıyla memur milletvekili adayı olmuşsa memurluk görevinden istifa etmiş olması gerekir. Memurluktan istifa eden bir milletvekili adayı, aday olamadığı taktirde seçim sonuçlarını beklemeden memurluk görevlerine geri dönebiliyor.

Bu sene Haziran ayında genel seçimler yapılıyor. Bu konuda aday adayları oldukça rekabet içerisinde yarışıyor. Ancak herkesin milletvekili olma şansı olmadığı için bazıları dışarıda kalacak. Bunlar içerisinde memurlar ve üst düzey bürokratlar da bulunuyor. Yasa gereği bir memur, memurluk görevi devam ederken siyasete giremez. bu yüzden milletvekili olan bütün memurlar görevlerinden istifa etti. Memurlardan bazıları milletvekili olacakken bazıları ise bu yarışın dışında kalacak. Milletvekili olan memurlar için oldukça iyi bir hayat onları bekliyor. Hem hak hemde maddi olarak iyi bir noktaya gelirken peki istifa etmiş bir memur görevine geri dönebilecek mi? Başka durumlarda istifa etmekle bir tutmamak gerekiyor milletvekili aday adayı olmak için istifa etmeyi. Eğer bir memur milletvekili aday adayı olmak için istifa etmişse göreve geri dönebilme hakkı var. Aynı zamanda görevlerinde ve pozisyonlarında herhangi bir düşüş olmaz. Yani aynı görevlerinden işlerini tekrar yürütebiliyorlar.

Aday adayı olmayan memurlar seçime kadar beklemelerine gerek yok. Maaş ve prim kaybı yaşamamaları için kurumlarına bir an önce başvurmaları gerekir. Müraacat edebilmeniz için Yüksek Seçim Kurulu’nun kesin listeleri açıklaması beklenir. Bu Danıştay kararı ile onaylanmış bir durumdur. Burada açıklanan liste ile adaylığınızın olmadığını ispatladığınız için tekrardan geri dönebilir ve maaş kaybı yaşamazsınız.

Aday adaylığı sürecinde adaylık kazanan memurların ise seçimi beklemesi gerekiyor. Seçilmesi halinde milletvekili olacakları için eski görevlerine dönmelerine gerek yok.  Seçilmedikleri durumda ise 1 ay içerisinde kurumlarına başvuruda bulunarak eski görevlerine veya ona eş değer bir göreve geri dönebilmeleri sağlanıyor. Bu zamanda yatmayan primleri borçlanarak bu durumu telafi edebilirler. Yasaya göre yüksek mahkeme üyeleri, hâkim, savcı ile bu meslekten sayılanlar, subay ve astsubaylar tekrar eski görevlerine geri dönemiyorlar.

Görevden ayrılan memurların çalışmadıkları süreler emeklilik hesaplamasında dahil edilmiyor. Fakat borçlanma yolu ile bunu telafi edebiliyorlar. Yani memurluk hayatlarında pek bir kayıp olmuyor.

Milletvekilliği düşünen adayların bu konuda soru işaretleri olmaması rahatlıkla bu konuda seçimlerde görev almaları hususunda yasal hakları var. İstifa ettikleri taktirde milletvekilliği aday adayı olabilir daha sonra ise adayı olabilir seçilemedikleri taktirde göreve geri dönme hakları yasal haklarıdır. Bu hiç bir şekilde engellenemezken görevleri hususunda pozisyon düşüklüğü yaşamazlar. Yani anı görevlerine veya eş değer görevlerine geri gelebiliyorlar. Bazen doğrudan aynı görevlerine getirilmeseler bile eş değer pozisyonda farklı bir göreve atanabilirler. Eski işlerine dönmeleri bu noktada garanti olmadığını belirtmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir