İnternetten MTV Sorgulama Nasıl Yapılır ?

İnternetten mtvsorgulama motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulama

MTV, sahip olduğunuz araç için vergi borcu sorgulaması yapabileceğiniz en önemli ve kolay yol internet üzerinden yapmaktır. Bu işlemi yapabilmek için internete bağlanan bir cihaza sahip olmanız yeterli olacaktır.

Sahip olduğunuz aracın vergisi araçta bulunan veya üretim yerinden dolayı değişiklik göstermektedir. Motorlu taşıt vergisinde değişikliğe sebep olan kriterler şöyledir; motor hacmi, motor gücü, eski veya yeni olması, ticari veya hususi olması, spor olması gibi pek çok kritere göre ödeyeceğiniz vergi miktarında da değişiklik olmaktadır.

Eğer bir aracınız varsa başta özel tüketim vergisi olmak üzere pek çok vergi ödemek zorunda kalıyorsunuz. Buna rağmen motorlu taşıtlar bizim vazgeçilmezimiz. Motorlu taşıt vergisi ödemek için herhangi bir şubeye gitmeniz gerekmiyor. Bu yazımızda internetten MTV sorgulama nasıl yapılır? sorusuna cevap bulacağız.

MTV Nasıl Daha Kolay Sorgulanır?

Aracınıza ait vergi borcunu öğrenmek ve kolay bir şekilde ödeme yapmak için internet vergi dairesi sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sistem Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer alan bir sistemdir. Bu sistemden sorgulama yapabilmek için ise aracın plakası( arada boşluk olmayacak şekilde),T.C. kimlik numarası gibi bilgilere ihtiyacımız olacaktır. Bunların dışında vergi kimlik numarasını bilen kişiler bu yolu kullanarak da sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Taşıt Vergisi Borçları Nerelere Ödenir?

MTV vergilerinin ödeneceği kurum olan Gelir İdaresi Başkanlığı vatandaşların işini kolaylaştırmak için pek çok banka ile protokol imzalamıştır. Bu bankalar HSBC, Denizbank, Akbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, TEB bankası, Bank Asya, Yapı Kredi Bankası, Halkbank gibi bankalar ile protokol imzalanmıştır.

Cep telefonu aracılığı ile de vergi borcu öğrenilebilir.

İnternetten MTV Ödemesi Nasıl Yapılır?

Sizler için aşağıda İnternet vergi dairesinin adresini veriyoruz. Buradan sisteme giriş yapıp, ilgili bölümleri doldurarak sorgulama yapabilir veya borç ödeyebilirsiniz.

MTV Ödemesi İçin TIKLAYINIZ..

Motorlu Taşıtlar Vergisi-MTV Sorgulama

  15 Eylül 2015 - 10:01
  PAKİZE SUNA

  Motorlu taşıtlar vergi ödemeleri hangi aylarda yapılıyordu acaba

   15 Eylül 2015 - 21:48
   necmettin77

   Pakize hanım 1. ve 7. aylarda motorlu taşıtlar vergisi ödenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir