Nasıl Malülen Emekli Olunur?

Malulen emeklilik şartları nelerdir

Malülen emekli olmak isteyen vatandaşlar için ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ilgili 25., 26. ve 27. maddeleri ile düzenlenen; karara bağlanan , böylelikle bu sigorta kanunu ile sağlanan tek hizmet malulen emeklilik aylığı bağlanması kararıdır.

 

1.Malülen Emeklilik İçin hastalığın ne zaman başladığı önem arz eder mi?

Malülen emekli olabilmek için sizden istenilen temel şart, iş hayatınızda başınıza gelmiş olan iş kazalarını kapsar. Bunun dışında kalan durumlarda ise; yani doğuştan bir engeliniz söz konusu ise engelli emekliliğinden yararlanabilirsiniz.

2.Malulen Emeklilik için 1800 gün ve 10 yıl şartı var mı?

Normal şartlar altında sizde bu iki koşulu sağlamanız istenmektedir. Fakat geçirdiğiniz kaza sonrası bir başkasının bakımına muhtaç kaldıysanız, bu durumda sizden 10 yıl şartını sağlamanız beklenmemektedir. Ancak hastalığınızın derecesi ne olursa olsun prim günü şartını sağlamanız gerekmektedir.

3.Malulen Emeklilik için borçlanmayla gün tamamlanır mı?

Prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartı tamamlanmadan iş kazası geçirdiyseniz ve askerlik, yurdışı ve doğum borçlanması gibi bir durumunuz var ise, malulen emeklilik talebinde bulunma hakkına sahip olabilirsiniz.

4.Malulen Emeklilik İçin çalışma gücü kaybı oranı nedir?

Malulen emekli olabilmek için sizden istenilen gün ve yıl tamam ise, bu durumda emekli olabilmeniz için istenilen diğer şart ise, alacağınız sağlık raporunda yer alan engel oranınız olacaktır. Bu kapsamda belirlenen orana göre engel oranının en az % 60 olması gerekiyor.

5.Sağlık Raporunda Engel Oranı Yer Alıyor mu?

Çoğunlukla verilen sağlık raporunda engel oranı belirtilmez.

6.Yapılan düzenleme ile ne gibi bir değişiklik oldu?

Eylül 2013  tarihinde  yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte malulen emekli olabilmek için temel şartlarda bir değişiklik olmadı. Düzenleme ile birlikte kapsam genişletilerek yeni hastalıklar eklenmiş oldu.

7.Daha önce başvuruda bulunan ve başvurusu reddedilen bir kişi tekrar başvuruda bulunabilir mi?

1 Eylül 2013 tarihinden önce başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilmeyen kişiler bu tarihten sonra tekrar başvuruda bulunabilir.

8.Malülen Emekli olmak için başvurular nereye ve nasıl yapılacak?

İkamet etiğiniz yere en yakın SGK kurumuna başvuruda bulunabilirsiniz. İncelemelerden sonra şartları sağladığınız tespit edilirse;başvurunuz kabul edilecektir.

 

Malullük Sevk İşlemleri

Gerekli olan sağlık kurulu raporu için sevk işlemi kişinin bağlı bulunduğu SGK il müdürlüğü ve sosyal güvenlik merkezlerince yürütülmektedir.

Sevkin yapılacağı ilk kurum eğitim ve araştırma hastanesi olacaktır; yok ise sırası ile özel üniversite ve vakıf hastanesi hariç olamak üzere üniversite hastanesi, askeri hastaneler, sağlık bakanlığına bağlı hastanelere yapılmaktadır.

 

 

    8 Kasım 2016 - 17:22
    FATMA YILDIRIM

    YÜZDE ELLİDOKUZ ÖZÜR RAPORUM VAR 30.08 1995 İŞE GİRİŞİM ENSON 5164 GÜN PİRİMİM VARDI.NASIL DAHA ERKEN EMEKLİ OLABİLİRİM.SAĞLIK SORUNLARIMDAN DOLAYI MUNTAZAM ÇALIŞAMIYIRUM.VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANIRSAM EMEKLİ OLABİLİRMİYİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir