Noter Nasıl Olunur?

Genel - 01.03.2019 - , , , ,

Mal alım satımlarında ve şirketler için gerekli olan imza sirkülerinin alımında kamuya hizmet etmek adına hukuki güvenliği tahsis etmek ve anlaşmazlıkların önüne geçmek adına işlemleri belgelendiren ve diğer görevlerini yerine getiren kurumlara noter adı verilmektedir. Noterlik mesleğini yapan kişiye ise noter adı verilir. Bu sayfada bizler de noterlik mesleği nedir nasıl yapılır ve noter nasıl olunur gibi temel bilgilerden bahsedeceğiz. İşlek caddelerde hemen her köşe başında bir noter görmüşsünüzdür. Noter nasıl olunur? Noterlik mesleği nasıl devam ettirilir ve noter olmak için gerekli olan şartlar ve koşullar nelerdir, bu gibi bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Noterlerin çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu söylemek son derece mümkündür. Belge onaylatmak, taşınır ya da taşınmaz malların satışında, taahütname, beyanname, tespit tutanak tutumunda, vasiyetname gibi pek çok farklı işlemler için her zaman notere ihtiyaç duyarız. Noterlere araç ya da ev alan herkes gitmiştir, noterleri bir mal alım satımında hizmet verdiğini bilmekteyiz. Ancak noterlerin hafta sonları kapalı olması pek çok kişinin işlemlerini yapamamasına ve işlemlerini aksatmasına sebebiyet vermektedir. Noterlerin en azından cumartesi günleri nöbetleşe olarak hizmet vermeleri bence kamu hizmeti açısından oldukça faydalı bir karar olacaktır. Zira iş yerinden izin alamayan ve noterde mal alım satımı yapmak isteyen binlerce kişi vardır, bu kişiler mağdur olduğu bilinmektedir.

Noter nasıl olunur?

Noter olabilmek için temelde hukuk fakültesi mezunu olma şartı ve bunun akabinde avukatlık stajı yapmış olma şartı aranmaktadır.  Bunların ardından noter belgesi almak için başvuruda bulunulur. Başvuruların ardından noterlik belgesini almaya hak kazanabilirsiniz. Ancak herkes noter olamamakta ve herkesin noter açma gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Noter açmak için bir takım temel şartlar ve kriterler mevcuttur. Noter olmak için gerekli şartları taşıyıp koşulları yerine getirdikten sonra, noterlik açabilmek için belgeleri almak gerekmektedir. Noter açabilmek için arzu ettiğiniz alanda bir noter açılmasına ilişkin bir ilan çıkması gerekmektedir. Noterlik ilanı çıktıktan sonra siz de başvurunuzu yaparak sonuç bekleyebilirsiniz. Yani noter açmak için herkes kafasına göre her istediği yere noter açamamaktadır. İşin resmi işleyiş prosedürü bu şekildedir. Eğer herkes noter olabilir ve her yere noter açabiliyor olsa idi günümüzde noterlere karşı olan saygınlık ve toplumda kabul görme durumu belki o o zaman olmayacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir