Noterde Kredi Kartı İle Ödeme Geçerli mi?

Noterde Kredi Kartı ile Ödeme Yapılır mı?

Noter mal alımı ve satımı yaparken her zaman uğranılan ve gün içinde yüzbinlerce işlemin yapıldığı alanlardan birisidir. Peki noterde noter masrafları için kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün müdür? Kredi kartı çünkü bu denli yaygın bir alışveriş aracı olmuşken, gerek kredi kartı gerekse ATM kartı ile noterlerde ödeme söz konusu mudur? Sizlere bu yazıda noterlerde kredi kartı ve ATM kartlarının geçerli olup olmadığı konusunda bilgi vereceğiz.

Noterlerde kredi kartı ödeme seçeneği mevcut değil biliyorsunuz, sadece nakit para kabul edilmektedir. Ancak bu duruma son vermek ve vatandaşlardan kredi kartı ve ATM kartı ile de ödeme alabilmek için bu konuda bir düzenleme yapılarak meclise sunulmuştur. Muhalefet tarafından yapılan bu sunum ile birlikte eğer sonuç olumlu olursa noterde kısa süre içinde kredi kartı ve ATM kartlarının geçmesi söz konusu olabilecektir. Noterlerde sadece nakit para geçmesi ve hafta sonları noterlerin kapalı olması pek çok kişiyi ciddi anlamda sıkıntıya sokan bir durumdur. Noterlerde bu bağlamda nakit paranın yerine kartlara bırakması daha büyük bir fayda sağlayacak hem de ödeme yollarını kolaylaştıracaktır.

Noterlerde kredi kartı ve bankamatik kartı ile ödeme yapılmasına ilişkin halka sorulan sorularda da olukça olumlu cevaplar alınmıştır, zira post makinesi ile ödeme alınması sadece kredi kartı kullanılacak anlamına gelmemektedir. Banka hesabında parası olan kişiler de kart ile kolay ve hızlı şekilde ödemesini yapabilmesi söz konusudur.  Yıllardır noterlerle alakalı en büyük sorunlardan birisi de hafta sonları çalışmıyor ve nöbetçi bırakmıyor olmalarıdır. Nöbetçi noterin bulunmaması ciddi derece sıkıntıları da beraberinde getirmekte ve alım satım işlemlerinin hafta sonu yapılamamasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden nöbetçi bir noter bulundurulması aslında son derece faydalı bir davranış olabilmektedir. Sosyal devletin hedeflerinden birisi vatandaşa doğru hizmet sağlamaktır, bu yüzden en kısa zamanda noterlerde nöbetçi sistemin uygulanmasını beklemekteyiz. Aksi halde hafta içi yoğun çalışan kişiler alım satım gibi işlemleri yapamamakta ve sorun yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir