Nüfus cuzdani sureti nerden alınır ?

Nüfus Cüzdanı Sureti nerden ve nasıl alınır

Nüfus cüzdan sureti veya belgesi almak. Nüfus cüzdan sureti nüfus cüzdan fotokopisi ile aynı değildir. “suret” deyince insanlar “fotokopi” sanıyorlar. Hal bu ki ; Nüfus cüzdanı sureti kesinlikle Nüfus cüzdanı fotokopisi değildir. Nüfus Cüzdan sureti ekseriyetle NOTER işlemlerinde kullanılmaktadır.

Nüfus cüzdan sureti almak, Nüfus cüzdan sureti doldurmak, Nüfus cüzdan sureti.

Devlet dairelerine gittiğinizde Devlet Memurlarının isteyebileceği temel belgelerden biridir Nüfus Cüzdan sureti.

Nüfus Cüzdan sureti belgesinde sağ üst tarafta fotoğraf bölümü var. Sırasıyla TC kimlik No, KİMLİK seri No, İsim soy isim Baba Adı, Ana Adı, Doğum Yeri, Doğum Tarihi, Medeni Hali ve Cinsiyeti gibi bilgilerin istendiği alanlar/kutucuklar var.

İkinci sayfada ise, kütükte kayıtlı olunan yer ile ilgili bilgiler istenir.

Bu tarafta dolduracağınız alanların sırası şöyle :

il, ilçe, cilt no, mahalle veya köy, sayfa no ve kütük sıra no alanları.gibi bilgiler yer alıyor.

Son bölümde ise, verildiği nüfus dairesi, veriliş nedeni, veriliş tarihi, cüzdan kayıt no, ve askerlik cüzdanı no kısımları var. Belgenin en altında ise belgeyi veren kişinin dolduracağı alan var. Bu alana isim, soy isim, ünvan, imza, mühür ve tarih bilgilerini girmek gerekir.

Nüfus cüzdan sureti belgesini tam ve eksiksiz olarak doldurduktan sonra muhtarın onayı/mührü vurulur. Sonra da belgeyi isteyen kuruma gidilir.

Nüfus cüzdanı sureti nasıl ve nerden alınır?

Nüfus cüzdanı sureti belgesini almak için sizin mahallenize bakan sizin mahallenizden sorumlu mahalle muhtarlığına giderek Nüfus Cüzdan Sureti alabilirsiniz. Bu belge için 3.5 TL vermeniz gerekir. Bu belgeyi başka bir yerden almanıza/onaylatmanıza imkan yok. Bilgilerinizin adres konum ikametgah bilgilerinizin mutlaka muhtarlıkta kayıtlı olması gerekli. Aksi taktirde muhtarlık size bu belgeyi vermez. Eğer muhtarlıkta kaydınız yoksa o zaman nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ile birlikte NOTER’e 10 TL vererek işinizi halledebilirsiniz.

 

Nüfus cüzdanı ile ilgili hazırlanan sayfanızda son olarak sunmak istediğimiz bir veri var ki o da Tc nüfus cüzdanı tercümesi ile ilgili… Nüfus cüzdanlarında bulunan kompleks yapı ve karmaşık üslup bazen anlam karmaşalarının ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Böyle anlarda yukarıdaki linki kullanmanız, sorundan kurtulmanız yeterli olacaktır.

 

Nüfus cüzdanları üzerine yapılacak tercümelere ek olarak Arapça kimlik çeviri hizmeti de tercüme büroları tarafından sunulmaktadır. Bu anlamda dünün nüfus cüzdanları bugünün kimlikleri olduğu için yapılan işin niteliği yönüyle bir farklılığı yoktur.

  7 Nisan 2015 - 15:11
  Mehmet Ali Ulge

  NUFUS CUZDAN SURETİ İLE NUFUS CUZDAN ÖRNEGİ AYNİ SEY Mİ FARKLİ Mİ? BUNU İZAH EDERMİSİNİZ RİCA EDERİM Bİ ZAHMET SİZE.. TSKKR.

  5 Eylül 2015 - 10:17
  Kır Saçlı Ado

  Mehmet Ali Bey orada açık açık aynı değil denilmiş niye tekrar soruyorsunuz ?

  5 Eylül 2015 - 10:18
  Kır Saçlı Ado

  Benim canımı sıkma bak canım benim düzgün oku lütfen.

  11 Eylül 2015 - 15:41
  ezgi

  Evet Mehmet Ali bey bugün muhtardan nüfus cüzdanı sureti istediğimde bana nüfus cüzdanı örneği yazan bir belge verdi.Aynı şey

  17 Kasım 2015 - 07:37
  Ccc

  La kır saçlı ado bilmiyon sıkma artis artis bunak

  10 Mart 2016 - 23:50
  alp

  Nüfus cüzdanı ÖRNEĞİ kaymakamlıktan ve nüfus müdürlüklerinden alınıyor.
  Nüfus cüzdanı SURETİ muhtarlıktan alınıyor.

  20 Nisan 2016 - 16:59
  hüseyin

  alp kaymakamlık veya nüfustan biz böyle bir evrak vermiyoruz. muhtarlıktan alınır. yada talep eden kurum cüzdanın fotokobisini çeker dosyasına koyar kanunda da bu şekiledir.

  30 Haziran 2016 - 00:13
  Yunuz

  Kırtasiyeme gelip e devletten nüfus cüzdan suretini çıkarmamı istiyorlar. Diyorum ki bu belgeyi sadece muhtarlıktan alabilirsiniz . İnanmıyorlar. Dedim dedim inanmadınız bak noldu şimdi ?

  24 Temmuz 2016 - 17:48
  hüseyin

  Nufüs cuzdan sureti NASIL bi icat anlamadım.

  13 Ağustos 2016 - 10:35
  Engin ÇAVDAR

  NÜFUS CÜZDANI ÖRNEĞİ NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDEN VERİLMEZ, NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNDE NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ VARDIR. AYNI ŞEY DEĞİLLER. BEN İLÇE NÜFUS MÜDÜRÜ OLARAK SON NOKTAYI KOYAYIM: NÜFUS CÜZDAN SURETİNİ NOTERLER VEYA MUHTARLAR VERİR…

  13 Ağustos 2016 - 13:15
  kamil oygerdi

  peki suretle fotokopisi aynı şey değil mi

  26 Ağustos 2016 - 04:22
  Arthas

  Nüfus cüzdan sureti ile nüfus cüzdan fotokopisinin farkı nedir?

  7 Eylül 2016 - 17:28
  Uğur

  nufüs cüzdanı ilmuharebesi nedir

  8 Kasım 2016 - 10:18
  Yusuf

  Engin ÇAVDAR neden insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Nüfus süretini. Muhtarlık vermedi nüfus müdürlüğü verdi. Sanırım siz başka bi ülkede yaşıyorsunuz…

  21 Aralık 2016 - 00:12
  yücel

  engin çavdar
  demekki muhtarlık nüfus müdürlüğünden daha üst kademe artık

  20 Ocak 2017 - 16:57
  muammer çelikl

  belki burda muhtar olan arkadaşlar vardır para kazanmak için her türlü dalavere var bu ülkede lanet olsun buıkadar karşık bir ülkede yaşıyoruz arkadaş yerleşim yeri ikamet kimlik bilşgilerinin ana kayıt mernisi nufus müdürlüğü ise her türlü yetkiyede nufus müdürlüğü yetkilidir okadar basit hastasın engelli raporu alıyosun git oraya gel buraya insanınlara bukadar işkence yapılmaz zaten ülkemzde olan olaylardan dolayı kafamız karışık tek kalemde halletsin ilgililer niye bukadar zorlaştırıyorlar işi devlete borcumuz olduğu zamn hiç beklemiyor cart diye gayrı menkulune herşeyine el koyuyor ozaman demiyor gelirin varmı durumun nasıl diye ben vatandaş olarak soruyorum SOSYAL DEVLETÇİLİK anlayışı nedemek ve ülkemizde en üst seviyede herşey elektironik ortamda halledilebiliyor pekala yeter arkadaş vatandaşına bukadar zulum etme ey devlet brokratları…!!!

  25 Ocak 2017 - 13:44
  hasan

  nüfus cüzdan örneği ve sureti aynı şey ve muhtarlıktan ya da noterden alabiliyorsunuz. saygıdeğer muhtarımızı yerinde bulmadığım için ben noterden aldım ve 36 tl ödedim. ayrıca bu belgeyi sizden isteyen kurumu arayın ve asıl istediklerinin nufüs kayıt örneği olup olmadığını teyit ettirin. Evet 36 tl ödeyip aldığım nüfus cüzdan örneğini kabul etmeyip biz nüfus müdürlüğünden alınan örneği istiyoruz dediler diğer adı da nüfüs kayıt örneği dediler yani farklı şeyler oldugundan haberleri yok. bide üstüne sanki sen hata yapmışsın gibi konuşuyolar. ama en sonki görüşmemizden sonra artık farklı şeyler olduğunu biliyolar ve artık benden birşey isterken iyice araştırıp istiyorlar.. 🙂

  8 Eylül 2017 - 12:07
  GKN

  Nüfus Cüzdanı Kayıt Örneğini E-devletten alabilirsiniz. Muhtara para vermenize gerek yok artık.

  29 Ocak 2018 - 14:56
  Kubilay

  Anlam karmaşası var..
  1. Nüfus Kayıt Örneği : Nüfustan veya E-Devletten alınır. Üzerinde fotoğraf bulunmaz, cebinizde taşıdığınız nüfus cüzdanına ait seri ve seri no bilgileri de bulunmaz.

  2. Nüfus Cüzdan Sureti: Noterden veya muhtarlıktan alınır. Üzerinde fotoğraf bulunur, nüfus cüzdanı seri ve sıra no bilgileri de bulunur.

  Her ikisi farklı belgelerdir. Nüfus kayıt örneğinde isterseniz aile fertlerini de görebilirsiniz Buna da Nüfus Aile Kaydı denir. Kim kiminle evlenmiş boşanmış ne zaman nüfusa kayıt edilmiş eski eşi kim vb. bilgilerini içeren diğer kayıta da Vukuatlı nüfus kayıt örneği denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir