Nüfus cuzdani sureti nerden alınır ?

Nüfus Cüzdanı Sureti nerden ve nasıl alınır

Nüfus cüzdan sureti veya belgesi almak. Nüfus cüzdan sureti nüfus cüzdan fotokopisi ile aynı değildir. “suret” deyince insanlar “fotokopi” sanıyorlar. Hal bu ki ; Nüfus cüzdanı sureti kesinlikle Nüfus cüzdanı fotokopisi değildir. Nüfus Cüzdan sureti ekseriyetle NOTER işlemlerinde kullanılmaktadır.

Nüfus cüzdan sureti almak, Nüfus cüzdan sureti doldurmak, Nüfus cüzdan sureti.

Devlet dairelerine gittiğinizde Devlet Memurlarının isteyebileceği temel belgelerden biridir Nüfus Cüzdan sureti.

Nüfus Cüzdan sureti belgesinde sağ üst tarafta fotoğraf bölümü var. Sırasıyla TC kimlik No, KİMLİK seri No, İsim soy isim Baba Adı, Ana Adı, Doğum Yeri, Doğum Tarihi, Medeni Hali ve Cinsiyeti gibi bilgilerin istendiği alanlar/kutucuklar var.

İkinci sayfada ise, kütükte kayıtlı olunan yer ile ilgili bilgiler istenir.

Bu tarafta dolduracağınız alanların sırası şöyle :

il, ilçe, cilt no, mahalle veya köy, sayfa no ve kütük sıra no alanları.gibi bilgiler yer alıyor.

Son bölümde ise, verildiği nüfus dairesi, veriliş nedeni, veriliş tarihi, cüzdan kayıt no, ve askerlik cüzdanı no kısımları var. Belgenin en altında ise belgeyi veren kişinin dolduracağı alan var. Bu alana isim, soy isim, ünvan, imza, mühür ve tarih bilgilerini girmek gerekir.

Nüfus cüzdan sureti belgesini tam ve eksiksiz olarak doldurduktan sonra muhtarın onayı/mührü vurulur. Sonra da belgeyi isteyen kuruma gidilir.

Nüfus cüzdanı sureti nasıl ve nerden alınır?

Nüfus cüzdanı sureti belgesini almak için sizin mahallenize bakan sizin mahallenizden sorumlu mahalle muhtarlığına giderek Nüfus Cüzdan Sureti alabilirsiniz. Bu belge için 3.5 TL vermeniz gerekir. Bu belgeyi başka bir yerden almanıza/onaylatmanıza imkan yok. Bilgilerinizin adres konum ikametgah bilgilerinizin mutlaka muhtarlıkta kayıtlı olması gerekli. Aksi taktirde muhtarlık size bu belgeyi vermez. Eğer muhtarlıkta kaydınız yoksa o zaman nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ile birlikte NOTER’e 10 TL vererek işinizi halledebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>