Nüfus cüzdanı taşımamak suç mu?

Nüfus cüzdanı ya da kimlik bizim kim olduğumuzun yazılı olarak kanıtlayan ve belgeleyen devlet kurumları tarafından onaylı olarak verilmiş bir belgedir. Bu kimlik karımızı zaman zaman yanımızda olmadan evden çıkabiliriz, işte bu gibi durumlarda olası bir polis kontrolünde başımıza kötü şeyler gelebilir mi? Kimliksiz dışarı çıktığım zaman polis çevirmesinde sorun yaşar mıyım? Gibi soruların cevaplarını sizlere bu başlık altından vermeye çalışacağız.

Kimlik, ülkede yer alan vatandaşlara devlet tarafından verilen ve üzerinde kişiye ait fotoğraf, isim, soyisim, anne adı, baba adı, doğum yeri, yaşı gibi temel bilgilerin olduğu bir karttır.

KİMLİK TAŞIMAK ZORUNLU MU?

Kimlik taşımak zorunludur. 15 yaşını dolduran her kişinin yanında mutlaka kimliğinin bulunması gerekmektedir. Kimlik taşımayan kişilerin yaşayacağı bir takım sıkıntılar ve sorunlar vardır bunların en başında maddi para cezası gelmektedir.

Kimlik taşımayan bir kişi polis kontrolüne yakalandığı zaman polislerin 105 TL para cezası kesme hakkı vardır. Dolayısıyla illa kimlik kartı değil, ehliyet, pasaport, avukatlık kartı gibi kimlik yerine geçebilecek farklı belgeleri yanınızda taşıyarak olası bir çevirme ve polis kontrolünde ceza almamanız için bunlar gereklidir.

Kimlik taşımayan kişilerin bir takım şartlara bağlı olarak eğer ki kimliği ispat edilmez ve kolluk kuvvetlerinin kafasında bir takım soru işaretleri oluşursa ve olası bir suçu önlemek adına kolluk kuvvetleri tarafından 24 saat süre ile yakalanabilir. Dolayısı ile burada ince bir nokta vardır. Kişinin yakalanabilmesi için öncelikle kimliğinin yanına olmaması, kim olduğuna dair herhangi bir belgenin bulunmaması gerekmektedir. Bunların yanında kolluk kuvvetlerinin kafasında bir takım soru işaretleri oluşturması, şüpheli davranışlar sergilemesi de yine aynı şekilde bu kişinin yakalanması için yeterli delil olabilmektedir. Suç işlemiş olması ya da herhangi bir suça ortak olması, suç işlemeye yönelik hareketlerde bulunması gibi davranışlar da yine kişinin yakalanması için yeterli delil sayılabilmektedir. Tabi bunların oluşması için bir takım farklı şartlar ve hallerin de gelişiyor olması gerekmektedir. Ancak siz kimliğinizi yanınızda taşıdığınızda bunların hiçbiri başınıza gelmeyecektir, esas konu kim olduğunuzu ispat edememeden kaynaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir