Nüfus müdürlüklerinden ehliyet için randevu nasıl alınır?

Yapılan yeni düzenleme ile artık ehliyet, pasaport ve kimlikler nüfus müdürlüklerinden alınmaya başlayacak. Eski düzenlemede ehliyet alımı trafik şubeden yapılmaktaydı. Ancak yeni düzenleme ile birlikte artık ehliyet alımı nüfus müdürlüklerinden yapılacaktır. Nüfus  müdürlüklerinden ehliyet alımı yapabilmek için öncelikle randevu işlemini yapmak gerekecektir, randevusuz sürücü belgesi almak isterseniz bu seçenek de mümkündür ancak çok fazla sıra beklemeniz ve uzun kuyrukları beklemeniz gerekecektir. Bu yüzden nüfus müdürlüklerinden ehliyet almaya gidiyorsanız kesinlikle randevu almanızı önermekteyiz.

Yeni düzenleme 2 Nisan 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir, bu tarihten itibaren artık yeni düzenlemeye göre kimlik ve pasaport gibi işlemlerin hepsi nüfus müdürlüklerinden yapılacaktır.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

İlk kez ehliyet alacaklar ve sürücü belgesini yenilemek isteyenler öncelikle Nüfus müdürlüğünün sitesinden randevu alacaklar ve randevu doğrultusunda başvurularını yapacaklardır.

Ehliyet başvurusu yapmak isteyen için aşağıda yer alan adrese girerek bir randevu oluşturmalısınız;

https://randevu.nvi.gov.tr

Bu adres üzerinden randevunuzu oluşturduktan sonra aşağıda yer alan gerekli belgelerle birlikte nüfus müdürlüklerine randevu saatinden önce başvuruda bulunmanız gerekecektir.

EHLİYET MÜRACAATINDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Ehliyet müracaatı sırasında bir takım belgeler istenmektedir. Başvuru öncesinde bu belgeleri hazırlayarak nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

Sürücü belgesi sertifikası, sürücünün sağlık raporu, öğrenim belgesi, sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli, biyometrik fotoğraf, kan grubu belirten belge yada yazılı beyan, adli sicil belgesi gibi önemli evrakları tamamlayarak başvurunuzu kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Randevulu sistem ile başvuruda bulunuyorsanız eğer randevu saatinden en az 15 dakika önce nüfus müdürlüğünde olmanızda fayda var, aksi halde randevunuzun geçmesi halinde sıkıntı yaşamanız muhtemeldir. Bu yüzden randevu saatinden önce mutlaka nüfus müdürlüğünde bulunmanız gerekiyor.

Yeni düzenlemeye karşı çıkanlar olsa da bu düzenlemeyi ve değişikliği onaylayanlar da oldukça fazla durumda, sizler de bu düzenleme ile ilgili aklınızdaki soruları ve yorumlarınızı sitemize yazarak konuya desteğinizi sunabilirsiniz. Yorumlarınızla diğer ziyaretçilerimizle etkileşime girerek karşılıklı olarak güzel bir paylaşıma imza atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir