Nüfus müdürlüklerinden pasaport almak için randevu nasıl alınır?

2 Nisan 2018 tarihinde yapılan yeni düzenleme ile artık ehliyetler ve pasaportlar nüfus müdürlüklerinden verilecektir. Bu düzenleme ile birlikte pasaport çıkarmak isteyen kişiler nüfus müdürlüklerinin yolunu tutmuştur. Nüfus müdürlüklerine giderken hangi evrakları hazır edeceğiniz ve hangi evraklar ile nüfus müdürlüklerinin yolunu tutacağınızı bu başlık altında sizlere hazırladık. Yazının devamında bunları madde madde görebilirsiniz.

Pasaport randevusunu nüfus dairesinden almadan önce hazırlamanız gereken evraklar şunlardır;

UMUMA MAHSUS PASAPORT İÇİN;

-Nüfus cüzdanı,

-Tc kimlik,

-Harç bedeli, cüzdan bedeli,

-Biyometrik fotoğraf 2 adet,

-Eğer pasaportu harçsız almak istiyorsanız ve öğrenciyseniz öğrenci belgesi,

-Kısıtlı ya da ergin olmayanlar için muvafakat belgesi,

-Eski pasaport (eğer varsa)

HİZMET DAMGALI PASAPORT İÇİN;

Nüfus cüzdanı, pasaport bedeli dekont, görev onayı, öğrenci belgesi, muvafakat belgesi, varsa eski pasaport, engelli ise sağlık raporu.

HUSUSİ PASAPORT İÇİN;

Kimlik kartı, biyometrik fotoğraf 2 adet, pasaport bedelinin ödendiğine ilişkin dekont, pasaport talep formu, eğer öğrenci ise öğrenci belgesi, ergin olmayanlar ya da kısıtlı olanlar için muvafakat belgesi, eski pasaport eğer varsa, engelli ise sağlık raporu.

PASAPORT İÇİN RANDEVU NASIL ALINIR

Yukarıdaki belgeleri hazır ettikten sonra ; https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine girerek randevunuzu kolay ve hızlı şekilde alabilirsiniz. Randevu almanıza müteakip randevu gününüz randevu tarihinden en az yarım saat önce ilgili yerde bulunmalısınız. Bu süreçte gelmeyenler olabiliyor ve boş olabiliyor direk işinizi kolay şekilde halletmeniz mümkün olabilmektedir. Ancak çok erken gitmek istemiyorum derseniz 10 dakika öncesinde binada olduğunuzda bile işleminizi kolaylıkla halletmeniz mümkündür.

Pasaport başvurularında eğer öğrenciyseniz ve ücretsiz pasaport hakkından faydalanmak istiyorsanız bunun için okuduğunuz bölüm ile ilgili öğrenci belgesini dosyalarınıza eklemeniz gerekiyor.

Eğer eskiden bir pasaportunuz varsa bunu  da yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Pasaport başvurularında istenen bir diğer önemli evraklardan birisi de biyometrik fotoğraf, bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor. Biyometrik fotoğraf çektirirken uluslararası standartlara uygun fotoğraf olması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir