Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) Hizmeti Hakkında Herşey

Haber - 28.01.2017 -
Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) Hizmeti veren bankalar hangileri ?

Ziraat Bankası – Vakıfbank – İş Bankası – Denizbank – Garanti Bankası ; şubelerinden veya internet bankacılığından başvurabilirsiniz. OGS cihazları 50-60 tl arasında bankalardan alınabilir.

Çipli kartı aracınızın ön camına monte ederek OGS şeridinden geçiş sırasında OGS cihazının kartı algılayarak otomatik olara ücretin tahsilini gerçekleştirir. Bazen OGS kartında yeterli bakiyenin bulunmaması durumu olmaktadır , bu durumda sistem gerekli geçiş ücretinin tahsilini yapamadığından dolayı geçişi, geçiş ihlali kapsamında değerlendirir ve araca ceza yazar. Cezalar plaka üzerinden yazılır. Yazılan cezanın sorgulanması için de plaka numarasının girilmesi gereklidir.

Ceza sorgulamasını;

http://uygulama.kgm.gov.tr/ihlal/Sayfalar/ihlal.aspx   adresinden yapabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş, OGS Kaçak Geçiş Nedir?

Gişelerdeen geçiş ihlali yapılması durumunda , geçiş yapılan plaka üzerine 15  gün içinde OGS abonesi olunması veya mevcut OGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiyesi olması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS Cezası, OGS Cezası Nereye Ödenir?

Türkiye genelindeki bütün PTT şubelerinden araç plakasını beyan ederek kaçak geçiş cezası ödemesi yapılabilir.

Cezanın tebliğ edilen tarihten itibaren 15 (on beş ) gün içerisinde cezanın ödenmesi durumunda ceza (% 25 )indirimli olarak ödenmesi fırsatı sağlanır. Fakat bu sürenin geçildiği durumlarda cezanın tamamı yani geçiş ücretinin 10 katı fazlası şeklinde verilen ceza ödenmek durumunda kalır. Bu yüzden araç sahiplerine tebliğ işleminden sonra ekseriyetle ceza ödenmesi işleminin yapılması önerilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir