Özel Güvenlikçilere Kadro Verilecek

İstanbul Adalet Sarayı’nda Çağlayanda iki teröristin Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Selim Kiraz’ı öldürmüşlerdi. Çağlayan Adliyesine ellerini kollarını sallayarak silahla girmeleri ile güvenlik görevlileri dikkat çekmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte özel güvenlikçiler ilk kez gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Slovenya-Slovakya-Romanya ziyaretlerini yaparken özel güvenlikçilerin kaldırılmasının mantıklı olacağını söylemişti. Özel güvenlik teşkilatlarının gözden geçirilmesi ve tekrar değerlendirilmesini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adalet saraylarındaki güvenliği emniyetin kendisinin kurması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özel günveliklerin kaldırılmasının doğru olacağını sözleri arasına eklerken, özel güvenlik teşkilatlarının kimler tarafından kurulduğunu bilinmiyor ve kimler tarafından yönetildiği bilinmiyor diye söyledi. Bu yüzden bu teşkilatların büyük bir soru işareti olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda bir an önce adımların atılması gerektiğini sözleri arasına ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sözleri üzerine 300 bin civarı olan özel güvenlik görevlilerinin durumunun ne olacağı büyük soru işareti olarak akıllarda kaldı. Yeni bir düzenleme yapılırsa bu 300 bin civarı olan özel güvenlikçilere de ayrı bir yerde istihdam edilebilir veya bir şekilde emniyet teşkilatı içerisinde gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra görev verilebilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zaten bu konuda açıklamaları arasında yer verdi. Sorulan bir soru özel güvenlikçilerin işsiz kalacağı yönünde oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eğer bu güvenlikçilerden emniyet içerisinde yer alabilme nitelikleri varsa bu kişiler emniyet teşkilatı içerisinde veya kamu da görev alabilir dedi. Devlette yer alan güvenlikçiler bu konuda eğitim aldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel güvenlik görevlilerinin memur gibi çalıştıklarını söyledi. Sabah gelip akşam eve gidiyorlar ve eğitim konusunda yetersizler diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buna bir an önce önlem alınacağını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir