Part Time Çalışanlara GSS Borcu

Part Time Çalışanlara GSS Borcu

Part-Time, diğer bir adıyla kısmi zamanlı çalışan kişiler GSS(Genel Sağlık Sigortası) primlerini kendileri ödemek zorunda.  Hali hazırda yürürlükte olan 4857 sayılı kanuna göre part-time çalışan kişiler ceza alıyor. Bir aylık süre boyunca kalan günler için GSS prim borcu ödemek zorunda kalıyor. Birde part time çalışan kişiler gelir testi yaptırmamış ise çıkan prim borcu yüksek olabiliyor.

Yukarıda yer verdiğimiz bu sıkıntılardan part-time çalışan birisi nasıl kurtulabilir, kurtulması için ne yapması gerekiyor.

Part-Time Çalışma Nedir?

Halk arasında part-time olarak bilinen ve resmiyetde ki adı kısmi süreli çalışma olan bu çalışma şeklinde normal çalışma süresinden daha az bir süre çalışılır.

Kanunda Part-Time Çalışanlar İçin Ne Diyor?

Part-time çalışan kişiler için 5510 sayılı kanun ve kanunun ilgili 88. maddesine göre;  kısmi zamanlı çalışan kişiler, Genel Sağlık Primini 30 güne tamamlayarak ödemek zorunda kalıyor.

Bu durumun geçerli olduğu diğer iş kolları ise söyle; bakıcı, temizlikçi.

Sözü edilen bu kişiler öncelikle GSS gelir testi yaptıracak ve sonrasında kendilerine çıkarılan eksik günler için prim borcu ödemek zorunda kalacak. Gelir testinde ise ailenin diğer fertleri de eklenip yüksek bir prim borcu çıkartılacak.

Ayda Bir Gün Dahi Çalışmış Olsa Geri Kalan 29 Günün Prim Borcunu Ödeyecek

Öyle durumlar oluyor ki, part time çalışan bir kişinin aldığı maaş, kendisine çıkartılan prim borcunun çok altında kalabiliyor. Örnek ile açıklayacak olursak, bir ayda 4 gün çalışıp, 250 TL para kazanan bir kişi, gelir testine göre 256 TL gibi bir prim borcu ödemek zorunda kalabiliyor.

Part-Time Çalışma ve GSS Primi

Part-time çalışan kişiler için dezavantaj olan bu değişiklik 1 ocak 2012 yılında yürürlüğe girdi.

Part-time çalışan kişilerin yapması gerekenlere gelecek olursak;

1.Her ay e-devlet şifresi ile sisteme girip, gün primlerini öğrenmeleri gerekiyor.

2.Eğer eksik yatmış ise veya 30 gün değil ise kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırması gerekiyor.

3.Sonrasında gelir testi belgesini SGK’ya götürmesi gerekiyor. Sonrasında gelir testine göre,36 TL, 106 TL, 212 TL tutarında prim borcu ödemesi gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir