Part Time Çalışanların GSS Borcu

Part time çalışan kişilere GSS borcu çıkıyor. Öncelikle part time çalışan ne demek onu açıklayalım. Part time tam zamanlı olmayan yani kısmi zamanlı çalışmaya denir. Part time çalışanlara devlet GSS borcu çıkartıyor. GSS borcu dediğimiz kıslatma ise Genel Sağlık Sigortası demektir. Part time çalışanlar bütün iş günlerinde çalışmıyor veya yarım gün çalışıyorlar. İşte bu çalışmadıkları günler için devlet onlara GSS ile borçlandırıyor. Bununla birlikte gelir testine girmeyen vatandaşlara da en üst derece de Genel Sağlık Sigortası borcu gösteriliyor. Mutlaka gelir testi yapılmalı ve Genel Sağlık Sigorta borcu çıkarılmışsa o borç silinmelidir.

Kısmi zamanlı çalışan kişiler yani part time çalışanlara devlet GSS borcu yani Genel Sağlık Sigortası borcu çıkarıyor. Kısmı zamanlı çalışmak zaten kanun içerisinde yer alan birşeydir. 4857 sayılı Kanun içerisinde yer alır.

Part Time Çalışan Ne Demektir?

Part time çalışan ne demektir, hemen bunu inceleyelim. Part time çalışma, kısmı süreli çalışma çağrı üzerine çalışma gibi anlamları taşır. Part time çalışanlar ya haftanın 6 günü yarım gün çalışabilir ya da haftanın 2 yada 3 günü tüm gün çalışabilirler.

Kanuna Göre Part Time Çalışmak

Kanuna göre part time çalışanların, çalışmadıkları günler için GSS ödemelerini 30 güne tamamlamaları gerekiyor. kısmi sürede çalıştıklarını, işveren öderken, geri kalanını kendileri ödemeleri gerekir

Bu durum tüm part time çalışanlar için de geçerlidir. Ev temizliğine gidenler, çocuk bakıcılığı yapanlar içinde bu durum söz konusudur. Kanuna göre part time çalışanlar gelir testine girmeli ve geri kalan günlerin GSS borçlarını ödemek zorundadır. Yani 30 güne tamamlamaları gerekiyor.

Örneğin bir ayda sadece 10 gün çalıştınız. Geri kalan 20 günü GSS borcu olarak ödemek zorundasınız. Yani her ay GSS ödemesinin 30 gün olması gerekir. Bu duruma baktığımız zaman kişinin aldığı ücret GSS borcundan az çıkıyor. Buradaki çarpık uygulama herkesin şikayet konusu haline geldi. Kimi zaman ev hanımları evlerine ve eşlerine destek olmak için bazı günler çalışmak istiyor. Bu durum üzerine GSS borçları hakim olur. Aynı şekilde öğrenciler içinde bu durum söz konusu oluyor. GSS borcu ile karşılaşan öğrenci şoka uğruyor.

1 0cak 2012 tarihinden itibaren bu uygulama yapılıyor. Yani bir kişi 30 günden az çalışmış ise geri kalan günlerinin GSS ödemesini tamamlamak zorunda. İşveren yine 30 günden az göstermiş ise GSS borcu ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sık sık GSS sorgulaması yapmalısınız.

    23 Ağustos 2015 - 10:12
    horasntas yanlı

    Ben Dokuz eylül üniversitesinde öğrenciyim harçlığımı ve okul masraflarımı çıkarmak için çalışıyorum part time olarak. GSS diye bi şey çıkardınız bizden bi de para mı alacaksınız. Biz nasıl bi ülkede yaşıyoruz ya hangi ülkede acaba böyle bi şey var sizlere soruyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir