Pasaport türleri ve çeşitleri

Ülke sınırları dışına çıkacağımız dönemlerde gerekli olan en temel şartlardan birisi pasaportumuzun olmasıdır. Pasaport türleri renklerine göre farklılık göstermektedir. Gri, Yeşil, Bordo, Siyah olmak üzere ülkemizde dört çeşit pasaport türü bulunmaktadır. Bu pasaport türleri kendi içinde ayrılarak hangi görev için kullanılacağı renginden kolayca anlaşılmaktadır. Şimdi bu pasaport türlerini daha yakından inceleyelim.

Dört çeşit pasaport bulunduğunu ve bunların da renklerinden ayrıldığını söylemiştik. Pasaport renkleri 2011 yılında çipli sisteme geçildiği zaman renklerine göre ayrılmıştır. Bu da pasaport türlerini ayırt etmek için büyük kolaylık sağlamıştır.

BORDO PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

Umumi pasaport olarak da bilinir, herkes tarafından alınabilen pasaport çeşididir. Sıradan bir vatandaşın kolay şekilde sahip olduğu pasaport türüdür. Bordo pasaport ile Dünya’daki ülkelerin pek çoğuna hızlı ve vizesiz şekilde seyahat edebilirsiniz. Bazı ülkelere girişlerde kapıda vize ya da online vize alarak da giriş yapılabilmektedir.

YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Hususi pasaport olarak bilinmektedir. Bu pasaportu alacak kişilerin devlet kadrolarında 1,2 ya da 3 dereceden memur olmaları gerekmektedir. Yeşil pasaport hususi pasaport olmasından dolayı pek çok farklı ülkede Avrupa ülkeleri de buna dahil özgür ve sınırsız şekilde giriş yapabilmektedir. Vizesiz ya da kapıda vize avantajı ile giriş çıkış konusunda kolay şekilde yapılabilmektedir.

GRİ PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Yeşil pasaportu olmayan ya da siyah pasaport alacak seviyede olmayan ancak belli bir kurum ya da devlet organı tarafından yurt dışına göreve gönderilmesi halinde kişinin alacağı pasaportun rengi gri olacaktır. Gri pasaport ile siz de kurumunuzun görevini yerine getirmek için uçuşa hazırlanın.  Gri pasaport almış olan kişinin görevi uzaması ya da farklı sebeplerle görevine devam etmesi halinde, aile bireylerinden de bazıları yeşil pasaport almaya hak kazanabilmektedir.

SİYAH PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Diplomatik pasaport olarak bilinir. Genel olarak TBMM ve meclis üyelerine, üst mevkide bulunan askeri personellere, bakanlara, valilere ve belediye başkanları gibi devlet organlarının hiyerarşi nin en üstünde bulunan kişilere verilen pasaport türüdür.

Burada ince bir ayrıntı var bu pasaport türü bu kişilere görevde bulunduğu sürece verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir