PMYO Öğrenci Alımı Hangi Puan Üzerinden Yapılacak?

Genel - 15.03.2018 - , , , ,

PMYO ÖĞRENCİ ALIMI HANGİ PUAN ÜZERİNDEN YAPILACAK 2018

Eski sistemde yani YGS sistemi varken öğrenci alımı bu puan üzerinden yapılmaktaydı, öğrenciler YGS puanları ile barajı geçme şartları ile başvuruda bulunmaktaydı. YGS sisteminin kaldırılması ve yerine üniversite girişi için kullanılacak YKS sınavının getirilmesi ile öğrencilerin kafasında acaba PMYO için özel bir sınav mı yapılacak yoksa YKS üzerinden bir baraj puanı mı belirlenecek şeklinde sorular sorulmaya başlandı.

Biz bu yazıda henüz bu konuda kesin bir bilgi olmamasına rağmen sizleri bilgilendirici bir yazı yazmak istedik. PMYO öğrenci alımına ilişkin hangi puan üzerinden nasıl bir alım yapılacağına ilişkin merak etikleriniz yazının devamında.

Arkadaşlar PMYO için özel bir sınav yapılmayacaktır, yine eski sistem gibi YKS puanı üzerinden öğrenci alımı yapılması beklenmektedir. Bu yüzden PMYO düşünen öğrenciler üniversite sınavına girerek baraj puanını aşmaları gerekmektedir, henüz bu konuda baraj puanı da belli olmadığından YKS puanı olabildiğinde yüksek olması sizin için büyük avantaj olacaktır.

PMYO öğrenci alımı böylece yeni sistem üzerinden konulacak olan bir baraj puanı ile yapılacak gibi görünüyor.

PMYO GİRİŞ İÇİN YKS ŞARTI

Arkadaşlar bu yüzden PMYO düşünenler kesin olarak YKS sınavına girmelidir, sınavlara girmediğiniz taktirde PMYO başvuru şansınız bulunmaz. Bu yüzden geri kalmamak adına kesinlikle sınavlara girmenizi önermekteyim. PMYO giriş için YKS şartının yanı sıra barajı geçmiş olmak da lazımdır. Yani sınava girip çıkmış olmak PMYO başvuru yapabilmek için yeterli olmamaktadır. Polis çocukları ya da şehit yakınları için puanı konusunda bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı belli değildir ancak mutlaka bir avantaj sağlanmaktadır.

SİSTEM NEDEN NET DEĞİL?

Çünkü bu yıl YGS ve LYS sistemleri kaldırılıp yerine üniversiteye giriş için YKS sistemi getirildi, bu da sistem üzerinde bir takım sıkıntılara sebebiyet verdi. Eskiden YGS ile alım yapılan PMYO bu yıl yine üniversite sınavı üzerinden barajı geçmiş olanlar arasından yapılacaktır fakat yine de henüz elimizde kesin bir bilgi yoktur. Bu yüzden PMYO düşünüyorsanız mutlaka üniversite sınavına girerek alabileceğiniz en yüksek puanı almayı hedefleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir