Polis Olmak İçin Yaş Şartı Kaç?

POMEM ve PMYO üzerinden polis olmak isteyen adaylar için yaş şartı aranan nitelikler arasında yer almaktadır. Polis olmak isteyen adaylar liseden mezun olduktan sonra PMYO sınavlarına girerek polisliğe adım atabildiği gibi bunun yanında Lisans ev ÖNLİSANS mezunları da aynı şekilde POMEM adı verilen eğitim alanlarında meslekte yeterli olacak eğitimi aldıktan sonra (bu da ortalama 5 aylık bir süreçtir) Polis olabilmektedir. Ancak tüm bu aşamalar için akıllarda merak edilen bir soru vardır ki bu da yaş şartı. Özellikle lisans mezunu ya da Ön Lisans mezunu adaylar için büyük önem taşıyan yaş şartı konusunu incelemek istedik bu yazıda.

ÖNLİSANS VE LİSANS İÇİN YAŞ ŞARTI

POMEM giriş yapabilmek için aranan şartlardan birisi Lisans ve Ön Lisans mezunu olmaktır. Bu şartları taşıyor ve KPSS den yeterli puan aldıysanız o zaman sizler de POMEM başvurusu yaparak polis olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

POMEM’e girebilmek için yaş şartı en fazla 30 olmak zorundadır. 30 yaşından daha büyük olan adayların ise polis olmak şansları maalesef ki yoktur. Bu yüzden POMEM başvurularını 30 yaşından daha küçük olan ya da 30 yaşından gün almamış olan bireyler kabul edilmektedir.

PMYO için ise yaş şartı 26’dır. Yani aday PYMO başvuru yaptığı dönemde 26 yaşından gün almamış olmak zorundadır. Aksi halde adayın başvurusu geçersiz sayılacaktır.

POMEM İLE PMYO FARKI ve EĞİTİM SÜRELERİ

POMEM ile PMYO arasındaki en temel farkın PMYO’nun liseden sonra öğrenci alması, POMEM ise lisans ve Ön Lisans mezunu olmak şartı ile öğrenci alması ile ilişkilidir. Böylece adaylar başvurularında en son mezun oldukları okulu baz alarak başvuruda bulunabilirler, bunun dışında yaş şartı POMEM için 30 PMYO için ise 26 dır.

PMYO da 2 yıl gibi daha uzun bir eğitim söz konusu iken POMEM’de ise daha kısa süreli 5 ay gibi bir eğitim süresi söz konusudur. Siz de böylece yaş ve eğitim sürecinize göre ilgili yere başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir