Polisin Yeni Yetkileri

Polise verilen yeni yetkiler ile polis birçok şeyi kurallar çerçevesi içerisinde yapabilecek. Bu yetkiler tek tek inceleyerek neler olduğunu görelim.

1. Polisler önceden istediği kişiyi elbisesini çıkarması ile arama yapamıyordu. Yani arama yapmak için elbisesini çıkarması isteyemezdi. Yeni yetki ile eğer kaymakam onay vermiş ve 24 saat içinde hakim onayı alınmışsa araç aramalarında kişiye arama gerekçesi belgesi verilerek arama yapılabilinicek.

2. Polis daha önce durdurulan her aracı arama yetkisine sahip değildi. Kaymakamın olur vermiş ise ve bu olur 24 saat içerisinde hakim onayından geçmiş ise durdurulan araçlarda arama yapılabilecek. Ancak aranan arabalara arama gerekçesi belgesi verilmesi şart koşuldu.

3.  Polis yeni yetkisi ile birlikte istediği kişiyi el ile arama yapabilmesi yeni yetkileri arasında yer alıyor. Bunda vali onayı ve kaymakam oluruna gerek bulunmadı. Yeni polis istediği zamam gerek gördüğü taktirde istediği kişi arayabilir.

4. Polis suçüstü üzerinde olanları, yakalama kararı olanları ve sarhoşları gibi birçok kişi üzerinde görevi gereği kanuni işlem yapabiliyor. Yeni yetkisi ile birlikte bu yetkisine dahil olarak, başka kişilerin can güvenliğini tehlikeye atanları da yakalayabilir ve kanuni işlem uygulayabiliyor.

5. İfade almak için kişilerin karakola gelmesi şarttı. Ancak bundan sonra eğer kişi isterse iş yerinde veya evinde ifade verebiliyor. Bunun detayları belli olmaz iken konu ile ilgili detayları İçişleri Bakanlığı belirleyip açıklayacak.

6. Polis eylemlerde boyalı su kullanabilmesi yasal hale geldi. Bunun için daha önce düzenleme yapılmış ancak onayı daha verilmemişti. Şimdi ki yetkiler ile birlikte bu durum yasal bir hale geldi.

7. Polis 3 durumda silah kullanabilir: Meşru savunma gereği, bedeni kuvvet ile durdurulamayan yani etkisiz hale getirilemeyen kişilerin direniş durumunda ve yakalama kararı bulunan kişilerin teslim olmaması halinde polis silah kullanabiliyor. Yapılan düzenlemeler ile birlikte polise bir yetki daha verildi. Polis bundan sonra silahını 4 durum halinde kullanabilecek. Son yetkisi ise şu şekilde: Molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu ve yaralayıcı unsurlara sahip durumlarda bu maddeler ile saldırı yapacak veya saldırı yapmayı düşünen kişi ve topluluklara karşı silah kullanabilir halde geldi.

8. Dinleme kararı her ilde bulunan ağız ceza’da verilebiliyordu. Yeni yasa ile birlikte bundan sonra dinleme kararı Ankara’daki Ağır Ceza’da verilebilecek. Dinleme kararı ise Anayasal düzene karşı durulan suçlularda veriliyor.

8.  Son zamanlarda eylemlerde molotof ve havai fişek gibi maddeler kullanılıyor. Yeni yasa ile birlikte bu maddelerin yanında bilye ve sapan gibi malzemelerde kanuna aykırı gösteri içerisinde değerlendirilen durumlar haline geldi.

8. Molotof gibi yanıcı maddeler ile birlikte sapan demir bilye demir çubuklar ile eylem yapmanın cezasının alt sınır 6 ay idi. Yeni yasa ile birlikte bu ceza en az 2 yıl olacak. Yani alt sınır bundan sonra 2 yıldan başlıyor. Yasadışı amblem flama ve bayrak gibi taşınan gösterilen ve kullanılan durumlarda 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası yeni yasa ile birlikte verilecek.

9. Kamu mallarına zarar verilmesi halinde yasa da herhangi bir madde bulunmuyor. Yeni yasa ile birlikte bundan sonra kamu mallarına zarar verenler çıkacak zararı kendileri karşılamak zorunda.

10. Yeni yasa ile birlikte terör örgütüne bağlı yüzünü kapatan eylemcilerin bundan sonra 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Daha önceki yasa da ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebiliyordu. Ancak alt sınırın 1 yıl olmasından dolayı hapis yatma zorunluğu yoktu. 3 yıl olması ile birlikte bundan sonra hapis yatmak zorunlu hale geldi.

11. Yukardaki maddede belirtilen unsurlarda üstüne birde şiddetle birlikte silah, molotof ve bu türden patlayıcı maddeler kullandığında alt sınır 4 yıl olacak. Yüzünü saklayıp terör örgütü propagandası içeren eylemlerin yanında patlayıcı maddeler kullanması halinde 4 yıl yeni yasa içerisinde yer alıyor.

12. Bonzai için yasa içerisinde herhangi bir ceza maddesi yoktu. Yeni yasa ile birlikte bonzai üreten kişiye 20 yıl alt ceza olacak bunun satışını ve ticaretini yapan kişi ise en az 10 yıl hapis cezası alacak. Bunlar alt sınır olarak belirlenen hapis cezasıdır.

13.  Eğer bonzai ticareti okul önlerinde ve çevresinde yapılıyorsa bu ceza yarı oranında artıyor. Yani 10 yıl olan alt sınır 15 yıl oluyor.

14. Uyuşturucu madde kullanan kişilere 2 yıldan başlayarak 5 yıla kadar hapis cezası veriliyor. Fakat yeni yasa içerisinde okul önlerinde uyuşuturucu madde alan ve yanlarında bulunduran kişilere bu ceza yarı oranında artıyor. 2 yıl olan alt sınır 3 yıl üst sınır ise 7.5 yıl oluyor.

15. Yeni yasa ile birlikte hırsızlık, fuhuş ve adam öldürme suçlarında polisler 24 saat göz altında tutabilecek. Bu süre bittikten sonra Cumhuriyet savcısına yönlendirilecek. Cumhuriyet savcısının suçluyu 48 saat sorgulama hakkı bulunacak.

16. Yeni düzenlemeler ile birlikte vali ve kaymakamlar kamu düzenini ve güvenliği sağlamak kaydı ile tüm kamu araçlarını ve personellerini belediyelerinde dahil olmak üzere kullanma hakkı bulunuyor. Daha önce İzmir Büyük Şehir Belediyesi eylemler sırasında polisin toma araçlarına su vermemiş, bununla birlikte Cizre’de kazılmış olan hendekler amirlerin yetkisi olmadığı gerekçesi ile kapatılmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir