POMEM KPSS Başvuru Puanı Düşecek Mi?

Genel - 07.03.2018 - , , , ,

2018 yılı POMEM öğrenci alım ilanı çıktı. Polis Meslek Eğitim merkezlerine toplamda 10.000 öğrenci alımı yapılacak. Bu öğrencilerin toplam 8 bini lisans mezunuyken 2 bini ise Ön lisans mezunlarından seçilecek.

POMEM e başvuruda bulunabilmek için Ön Lisans mezunları için 70 KPSS puan şartı var. Lisans mezunları için ise 60 puan almış olma şartı aranıyor. Bunların dışında şehit ya da vazife malülü olan kişilerin ise en az 48 puan almış olma şartı aranmaktadır.

Bu şartlar esnetilecek mi? Geçtiğimiz yıllarda başvuruların az olması ve yeterli şekilde başvuru alınmamasından dolayı KPSS puanlarının 50 puana kadar indirildiği bilinmektedir. Fakat bu yıl yapılacak olan alımda durum ne olacaktır? KPSS puanı sabit mi kalacak yoksa düşürülecek mi? Bu konuda henüz kesin bir şey söylemek mümkün değil ancak tahminimiz son yıllarda bu tür ilanlara başvuruların aşırı derecede yoğun olması ve yeterli başvuruya ulaşmasından dolayı KPSS puanlarının düşürüleceğini tahmin etmiyoruz, yani büyük ihtimalle puanlar sabit kalacaktır.

POLİS OLMAK İÇİN ŞARTLAR

Polis olmak isteyen adaylarda şu şartlar aranacaktır,

TC vatandaşı olmak,

KPSS den geçerli bir puan almış olmak yani barajı geçmek,

Ön lisans ya da Lisans mezunu olmak,

30 yaşından gün almamış olmak,

Kadınlar için 1,62 erkekler için ise 1,67 cm den  kısa olmamak,

Silah taşımaya engel bir durum olmamak,

Sağlık şartları uygun olmak,

Adayın kendisinin ya da evli ise eşinin hükümlü olmaması,

Siyasi partiye üye olmamak,

Alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddeler nedeniyle tedavi görmüş ya da görüyor olmamak,

Güvenlik soruşturmalarının olumlu olması,

Askerlik konusunda bir sıkıntı durum olmaması gibi temel şartları sağlıyor olmak gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlayan adaylar başvurularını yapabilir ve POMEM Öğrencisi olmak için spor ve mülakat süreçlerinin ardından başarılı olurlarsa polis adayı olabilirler. Sizler de POMEM başvurularınızı yaparken bu şartlara dikkat etmek başvurularınızın olumlu olması yönünde etkili olacaktır. Aklınıza takılan soruları aşağıda yer alan yorum alanından sorarak sitemizdeki diğer ziyaretçilerle etkileşimde bulunabilir ve diğer adaylarla fikir alışverişi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir