POMEM’de Yaş Sınırı Yükseldi

Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde yaş sınırı artık 30 oldu. Bundan sonra 30 yaş ve altındaki olanlar POMEM sınavlarına girebiliyor. İç Güvenlik Paketi içerisinde değiştirilen bu kural 4 nisan günü yani bugün yürülüğe girdi.

Eski Yasa

Dört yıllık ve üstü mezunlarının 28 yaşından gün almaması kaydıyla POMEM’de eğitim alabiliyorlardı. 30 yaş sınırı yine vardı ancak bu kişilerin askerlik yapma şartı bulunuyor. Önceki yasa da 28 olarak kabul ediliyor.

4 Nisan İtibari ile Yeni Hüküm

Dört yıllık ve üstü mezunlarının KPSS’de taban puanı almış olması gerekiyor ve 30 yaşından gün almamış kaydı aranıyor. Yeni alımlarda yani 31 aralık itibari ile 30 yaşından gün almamış şartı aranacak. Yani limit o tarihten itibaren 30 oluyor. 28 yaş sınırı yeni alımlar ile birlikte kalkacak.

POMEM eğitim süresinin en az 6 ay olma durumu yeni hükümler ile birlikte kalktı.

Polis Amirlerine KPSS Şartı

2020 yılına kadar Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne KPSS ile öreğnci alınması yeni yasaya eklenmiş durumda. Maddeler şu şekilde oluşmuş geçici maddeler de ilave edilmiştir.

MADDE 45- 4652 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9- 1/1/2020 tarihine kadar Emniyet Teşkilatının ilk kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere, lisans mezunları arasından Kamu Personeli Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenecek taban puanı almış olup yönetmelikle belirlenecek diğer şartları taşıyanlar ve yapılacak sınavda başarılı olanlar, Polis Amirleri Eğitimi Merkezinde bir eğitim-öğretim dönemi özel eğitime tabi tutulabilirler. Bu öğrenciler Akademi bünyesinde ücretsiz iaşe edilir, yatırılır, sağlık giderleri ve yönetmelikle tespit edilecek ihtiyaçları Devlet tarafından karşılanır ve bunlara harp okullarında bulunan askeri öğrencilere ödenen miktarda harçlık ödenir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir