Türkiye il il Posta Kodu Sorgulama

PTT Türkiye Posta kodu sorgulama

Posta kodları mektup, kargo, posta kartı gibi standart gönderilerin doğru adrese ulaşabilmesi açısından önem arz etmektedir. Posta kodu sayesinde gönderileriniz hem hızlı hem de karışmadan doğru adrese ulaşır.

Özellikle büyük şehirlerde karışıklığa neden olunmaması açısından böyle bir uygulamaya başlanmıştır. İnsan emeğine gerek kalmadan bilgisayarlar yardımıyla posta kodlarına göre gönderiler karışmadan posta koduna göre ayrıştırılmaktadır. Bu bilgisayarların çalışma mantığı posta kodu üzerine kurulmuştur.

Posta kodları şehirden şehre değişmektedir ve 5 rakamdan oluşmaktadır. Posta kodlarını adresin bir parçası olarak sayabiliriz çünkü doğru yazılmadığı veya eksik yazıldığı takdirde adres karışıklığına neden olunabilmektedir. Posta kodlarının ilk iki hanesi ilin plaka numarasıdır sonraki üç hane ise dağıtım birimi tarafından belirlenmektedir.

Posta kodu sorgulama çeşitli şekillerde olabilmektedir. Bu yöntemler; semt dağıtıcıları aracılığıyla, internetten,119 posta kodu danışma hizmetinden ve posta işyerlerinden öğrenmedir. İnternet üzerinden sorgulamada posta kodu sorgulama yazıp açılan sisteme bulunduğunuz il, ilçe, mahalle bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek posta kodunuzu öğrenebilirsiniz.119 ile posta kodu öğrenme hizmeti sadece 12 ilimizde verilmektedir.

Adana, Ankara, bursa, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Konya, kayseri, Isparta, Zonguldak, Erzurum ve Trabzon dur. Sayılan bu 12 il kendi içerisinde bölgelere ayrılarak hizmet vermektedir. Örneğin adana ili Gaziantep, Hatay, kahraman Maraş, Osmaniye ve Kilis illerinin de posta kodu hizmetini vermektedir.119 u arayıp bağlı olduğunuz ili belirterek posta kodunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

POSTA KODU SORGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ..

    25 Ağustos 2015 - 23:26
    kamile dönmez

    İzmir ili bornova ilçesi altındağ semtinin posta kodu kaç acaba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir