Primleri Devlet Ödeyecek

İş sağlığı ve Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun hükümlerinde 04.04.2015 tarihinde kabul edildi ve yürürlüğe girdi.

Kanun işverenlerin belli sigortalıları için sigorta priminde indirim yapacak. Peki hangi çalışanların primlerini devlet ödeyecek. İşte bunların detaylarını inceleyelim.

Türkiye İş  Kurumu tarafından 31 Aralık 2016 tarihine kadar işbaşı eğitim programlarını tamamlamış ve bunu takiben üç ay içerisinde işe alınmış kişilerin sigorta primlerinde büyük indirim yapılıyor. İşbaşı eğitim programları ile alınan kişilere eğitim süreci boyunca devlet katkı sağlıyor. Bununla birlikte bu kişiyi işten sonra çalıştırmaya devam ederse bu süreç boyunca devlet sigorta priminin bir kısımını kendisi ödüyor. Yani hem işsizlik azalıyor hemde iş yerlerindeki işçiler için rahatlık oluşuyor.

Teşvik süresi ise oldukça uzun bir süre olarak belirlenmiş. Türkiye İş Kurumu iş başı eğitim programını tamamlamış imalat sektöründe çalışan kişiler için 42 ay süre veriliyorken diğer sektörler için ise bu süre 30 ay olarak belirlenmiş. Yani herhangi bir sektörde 30 yaş çalıştırılan bir kişinin bu 30 ay boyunca sigorta primi indirimli olacak. İmalat sektöründe üretim sektöründe 42 aylık süreç boyunca devlet her ay sigorta primini indirimli olarak işverene sunuyor. Bu şekilde hem işveren rahatlıyor hemde iş arayanların daha rahat iş bulmasını sağlıyor.

Asgari ücret üzerinden yatırılan sigorta primini işveren hissesi ve işsizlik sigortası fonu üzerinden karşılanacak. Ortalama olarak bakıldığı zaman 250 TL civarı sigorta priminde indirim alması mümkün. İşveren asgari ücretli bir kişi çalıştırdığı zaman, çalıştırdığı kişinin sigorta primini yatırması şart. Asgari ücretle çalıştırması konusu sadece bir örnek. Yani fazla bir maaş için de yine sigorta primi yatırması şarttır. Asgari ücret üzerinden gidersek sigorta priminin 250 TL civarını devlet karşılıyor. Hem indirim anlamına gelebilir hem de devlet karşılıyor diye bakılabilir. Ancak bu işveren için oldukça önemli bir gelişme olarak göze çarpıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir