PTT İsme Para Göndermek İçin Ne Gerekir?

Genel - 12.01.2019 - , , , ,

PTT İsme Para Göndermek İçin Ne Gerekir?

Banka hesabında yaşanan bir takım bloke ve benzeri işlemlerden dolayı bazı kişiler PTT aracılığı ile para gönderme yoluna gidebilir. PTT’den para göndermek için herhangi bir hesaba gerek yoktur, bu yüzden PTT üzerinden para gönderme ve alma işlemi sadece isme yapıldığı için 18 yaşından büyük olan herkes sadece TC kimlik numarası ile PTT gişelerinden kolay şekilde para gönderebilmektedir.

PTT isme para gönderme işlemi yapıldığında, alıcı adı soyadı ve kimlik bilgileri gibi bilgiler gereklidir. Bunun yanında alıcının hangi ilde ve ilçede ikamet ettiği, hangi PTT şubesine para gönderimi yapılacağı gibi bilgiler de para gönderen kişi tarafından istenecektir. PTT’nin sizden yapmış olduğu para transferi neticesinde bir ücret talep edecektir. Bu ücret gönderilen paranın miktarına göre değişebilmektedir.

PTT İsme Para Gönderimi Nasıl Yapılır?

PTT gişelerinden sadece numara sırası alarak kolay şekilde para gönderimi yapabilirsiniz. Para gönderimi yaparken, alıcının bilgilerini biliyor olmanız gerekir. Alıcı adı soyadı, telefonu ve paranın gideceği adres ve şube ismini biliyor olmanız gerekmektedir. Bu bilgilerden birini ya da birkaçını eksik vermeniz halinde para transferi yapılamaz. Para transferinin sorunsuz şekilde alıcı şubeye ulaşması için doğru bilgi vermeniz gerekmektedir.

PTT istem havale işleminden sonra alıcının adına para transferi gerçekleşmediği durumlarda elinizdeki fatura ile birlikte PTT gişesine başvurmalısınız. Yapılan işlemi sorgulatmalı ve sistemde herhangi bir sorun olup olmadığını teyit etmelisiniz. Zira PTT gişelerinden yapılan para transferleri kurum içi olması sebebiyle anında alıcıya iletilmektedir.

PTT isme para gönderme pratik ve hızlıdır. Gerek alıcı gerekse gönderici için herhangi bir kart ve ATM aramaya gerek kalmadan şubeden şubeye hızlı şekilde para gönderimi yapılabilmektedir. Bu yüzden pek çok kişi bu yöntemi kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir