Referandum nedir ? Referandum nasıl ve neden yapılır?

Genel - 03.02.2017 -

Referandum nedir? Referandum ne demektir? Referandum nasıl yapılır? Referandum neden yapılır? Referandum anlamı nedir kısaca? Referandum hakkında bilmediklerimiz. Referandum hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında yer almaktadır.2017 Referandum ne zaman? | İşte Referandum maddeleri ve tarihi

Referandum nedir?

Referandum ya da plebisit; anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi bazı önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasinin güzel bir örneğidir. Temsili demokraside ise, halkın seçtiği insanlar, halkın iradesini yansıtmaya çalışmaktadır. Ancak bu tür oylamalar, muhalefetin onayını almadan, popüler uygulamaları hayata geçirmekte kullanılabildiğinden, totaliter rejimlerde yönetimin isteklerini hukuka uydurmaya alet edilebilirler.

Plebisit genelde yasama organlarının biri tarafından halkın oylamasına sunulan bir sorudur. Plebisitlerde genellikle seçmene farklı seçenekler sunulmaz, sadece bir teklifin kabulü veya reddi oylanır. Bu nedenle plebisit bir şekilde “güven oylaması” manasını ihtiva ettiği için, günümüzde referanduma nazaran daha az kullanılır.

Referandum neden yapılır?

Halkın türlü siyasi ve toplumsal sorunlar karşısında olumlu veya olumsuz görüşünü belirlemek için başvurulan oylama. Türkiye Cumhuriyet sistemi ile yönetiliyor.

Referandumun yapılma sebepleri genel olarak 3 tanedir diyebiliriz;

  1. Yasama oranı tarafından yapılan kanun ile ilgili olarak
  2. Hazırlanan bir kanunun yürürlüğe başlaması için.

Son dönemde İngiltere AB üyeliğinden ayrılmak için bir Referandum yapmış ve direk olarak halkının fikrini alarak AB üyeliğinden ayrılmıştır. Ülkemizde de daha önce yapılan Referandum örnekleri mevcuttur.

  1. Kanun tasarısı ya da kanun teklifinde bulunan bazı bölümler adına karar alınması için yapılır.

Referandum nasıl yapılır?

1.Referandum kararı meclisten çıkar,

2.Referandum için gün belirlenir,

3.Oy pusulaları gibi “evet” ve “hayır” pusulaları hazırlanır,

4.Kişilerin oy kullanacağı yerler belirlenir,

5.Oy kullanma süresince görevli olacak kadro belirlenir,

6.Referandum için bir gün belirlenir,

7.Kişilerin evlerine nerede oy kullanacaklarına dair pusulalar dağıtılır,

8.Görevli kişilere oy kağıtları mühürlü bir kutu içinde referandumdan bir gün önce verilir ve açılması cezai işleme tabiidir,

9.Referandum günü oy çuvalı görevliler önünde tutanak ile açılır ve dizilir,

10.Oy kullanılacak alan hazırlanır,

11.Referandum günü herkes kimliği ile birlikte oyunu kullanır ve oyunu kullandığına imza atar; genelde akşam saat 8’e kadar oy alınmaya devam edilir,

12.Sayım başlar,

13.Sayım sonucunda tutanak tutulur ve rakam netleşir,

14.Görevliler merkeze çıkan sonucu bildirir ve tüm ülkede sayımın bitmesi ardından referandum sonucu yüzdelik dilimler ile birlikte açıklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir