Resmi tatiller yıllık izinden sayılıyor mu?

Çalışan kişilerin yıllık izin hakkı kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Hem kamu kurumlarında hem ise özel sektör çalışanlarına özel olarak yıllık izin hakları bulunmaktadır. Yıllık izin hakları işçinin istediği tarih aralığında kullanabileceği hakları temsil etmektedir. Yıllık izin hakları kanunlarla da koruma altına alınmış olan haklar arasında yer almaktadır. Yıl içinde yoğun şekilde çalışarak psikolojik ve fiziksel olarak yoğun bir çaba sarf eden çalışanlar, kendilerini dinlendirmek fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi ve daha sağlıklı pozisyona ulaşmak için her zaman dinlenmeye hakkı vardır. Çalışan kişilerin merak ettikleri sorulardan birisi de yıllık izin haklarının dini bayramlar ya da diğer resmi günlere denk gelmesinin ardından bu izin haklarında düşüp düşmeyeceğidir.

Hafta Sonları Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Yıllık izninden 10 gün kullanmak isteyen bir kişini izin tarihleri arasında hafta sonları girecektir. Bu hafta sonları kişinin izin günlerinden sayılmaktadır. Yani örnek vermek gerekirse 1 ocak tarihinde aylık izne çıkan bir kişi 1 şubat tarihinde işe dönecek olsun. 1 aylık yıllık izin kullanımında hafta sonları kişinin aldığı yıllık izinden sayılır.

Ulusal Bayramlar ve Dini Bayramlar Yıllık İzinden Sayılır Mı?

Hafta sonları dışında yıllık iznin içine denk gelen ulusal bayramlar, dini bayramlar yıllık izin süresinden sayılmamaktadır. Yani kişi bayram tatili ile birleştirerek ek olarak 10 gün izin aldığında bayram tatilinin de 10 gün olduğunu farz edersek toplamda 20 gün tatil yapacaktır ancak 10 gün yıllık izninden kullanmış olacaktır.

Yıllık izin her çalışan kişinin hakkıdır kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin bu hakları ve imkanları daha şeffaf şekilde uygulanırken, özel sektörde çalışan işçilerin ise biraz daha katı olduğunu söylemek mümkündür. Nitekim karar mekanizması özel sektörde işletmeye ait olmasından bayram dönemlerinde özel sektörde resmi tatiller 3 gün olurken kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların ise izin süreleri 7,8 günü bulabilmektedir.  Bu bağlamda yıllık izin süreleri ile ilişkili olarak yıllık izinlerin tatil süreleri içinde etkilenip etkilenmediğini öğrenmiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir