Sabıka Kaydı Sorgulama

E devlet sabıka kaydı sorgulama ve adli sicil belgesi

E-devlet şifresi ile evimizin kapısı artık kolay bir şekilde devlete açılıyor. E devlet şifresine ulaşıp devletteki işlemleriniz halletmek artık çok ama çok kolay olmaktadır. E devlet şifresi ile artık vatandaşın kapısı devlete internetten tek tık ile açılmaktadır. E devlet şifresi bir çok devlet dairesindeki işlerinizi tek tık ile halletmeniz mümkün olmaktadır. İnternet insan yaşamına büyük kolaylıklar sağlıyor. Her şey artık bizlere parmaklarımızın ucu kadar yakın. Eğitimde tıpkı e-okul uygulaması gibi, devletle ilgili işlemlerinizi de çok kolay bir şekilde e-devlet vasıtasıyla halledebilirsiniz. Bütün resmi işlemlerinizi takip edebileceğiniz e-devlet şifresini ise PTT’lerden edinmeniz gerekiyor. Bu sayede bir kez elde ettiğiniz şifre ile sürekli işlemlerinizi takip edebilirsiniz.

Adli Sicil Yönetmeliğinin 4. maddesine göre; Hakkında Türk mahkemeleri ya da yabancı ülke mahkemeleri tarafından kesinleşmiş ve Türk hukukuna göre tanınan mahkûmiyet kararı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de suç işlemiş olan yabancılara ait bütün adlî sicil kayıtları, Genel Müdürlükteki merkezî bilgi işlem sisteminde tutulur. Anılan kayıtların güncelleştirilmesi, düzenlenmesi, düzeltilmesi ve online sistemle mahalli adli sicillere ulaştırılması görevi de merkezi adli sicil tarafından yerine getirilir. Zaman zaman bu sicil kaydı çeşitli kurumlar ya da kuruluşlar tarafından talep edilmektedir. Türkiye’de günde ortalama 45 bin kişinin bireysel adli sicil kayıt başvurusu yapıldığı bildirildi.

Sabıka kaydı sorgulama işlemi için önceleri adliyede sıra beklemek ve uzun işlemlerden sonra almak mümkün oluyordu. Günümüzde ise sabıka kaydı sorgulama işlemini e-devlet aracılığıyla yapmamız mümkündür. TC kimlik numaranız ve PTT şubesinden aldığınız e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak sabıka kaydını sorgulamanız ve bu sorgunun çıktısını almanız mümkündür. Böylece oturduğunuz yerden tek tık ile kolay bir şekilde adli sicil kaydı ve sabıka kaydınızı sorgulayabilirsiniz. Adli sicil belgelerinin e-Devlet üzerinden verilmesiyle, vatandaşların büyük bir zaman kaybından kurtulmuştur. Yine de eski usül sabıka kaydı almak isteyenler bulundukları bölgede adliyeye giderek sabıka kaydını alabilirler. Eğer bulunduğunuz bölgede adliye yoksa Kaymakamlığa giderek de sabıka kaydınızı almanız mümkündür.

Sabıka Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ.

 

  15 Aralık 2014 - 12:08
  can

  sabıka kaydı

  9 Şubat 2015 - 18:05
  uzeyir ozkara

  Sabika kaydimin dokumunu burdan aldım. Iyi bir uygulama

  16 Kasım 2015 - 19:01
  abdullah kaya

  sabıkam olup olmadını bakmak ıstiyom

  11 Aralık 2015 - 20:24
  mehmet

  Sabıka kaydım temiz mi

  14 Mart 2016 - 14:14
  Şehmus

  Sabıkam temizmi diye ögrenmek istiyorum

  11 Nisan 2016 - 13:33
  Dinçer

  Sabıkam Var Görünüyormu Diye Öğrenmek İstiyorum

  4 Temmuz 2016 - 01:11
  Şehmus

  Sabıkam varmı diye ögrenmek istiyorum

  5 Temmuz 2016 - 01:48
  yılmaz kardaş

  sabıka kaydı edevlet şifresi ile veriliyomu artık degiştirme

   5 Temmuz 2016 - 02:30
   necmettin77

   Yılmaz bey edevlet şifresi ile barkodlu bi şekilde aldığınız sabıka kaydı tüm resmi işlemlerinizde geçerlidir. Başka bi yerden almanıza gerek yok sabıka kaydınızı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir