Sanatçıların Sigortalılığı

Sanatçıların sigortalı olması ile ilgili olarak,6111 sayılı kanunun 51. maddesi ve bu maddeye konulan ek 6. madde sonrasında 01.03.2011 tarihinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenecek olan alanlarda hizmet faaliyetinde bulunan tiyatro, sinema, sahne, ses, saz, resim, heykel, müzik, düşünürler, yazarlar olmak üzere belirlenen çalışma gün süreleri 10 günden az ise, yukarıdaki meslek gruplarında yer alan bu kişiler kendi primlerini kedi yatırma hakkına sahip olabilecek. Böylelikle sözü edilen meslek gruplarında yer alan sanatçılar sigortalı sayılacaklar.

Sigorta Şartları Nelerdir?

Yukarıda belirtilen kapsamda sigortalı olmak isteyen kişiler için,

1.Kendi nam ve hesabına çalışmama, hizmet akdi ve kamu görevlisi olarak çalışmama

2.Kişinin isteğe bağlı sigortasının olmaması gerekiyor.

3.Herhangi bir banka sandığına tabi çalışmaması gerekiyor.

4.Herhangi bir yerden gelir veya aylık almaması gerekiyor.

5.Bu haktan yararlanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olması gerekliliği gibi şartları taşıması gerekiyor.

Sigorta İçin Nasıl Müracat Edilir?

Bu kapsamda yer alan ve sigortalı olmak isteyen kişiler için SGK internet adresinde bir örneği bulunan ve ”Sanatçı Olarak Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi’ adı verilen belgeyi indirmeleri ve ilgili yerleri doldurduktan sonra,hangi meslek birliği, sendika veya Kültür ve Turizm bakanlığının merkez ve taşra mercilerice onaylanması ve ardından SGK il müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerekiyor.

Bunun dışında bir ay içinde birden fazla işveren ile çalışılması gibi bir durum söz konusu ise, bu işverenler ile yapılan her bir iş sözleşmesi de kuruma teslim edilmelidir.

Bu Kapsamda Ne Gibi Yardımlar Sağlanır?

Sanatçıların, yazarların, düşünürlerin yer aldığı bu sigorta şeklinde, sanatçılar 5510 sayılı kanunda yer alan şartları sağlaması durumunda malüllük aylığı, yaşlılık aylığı, ölüm aylığı gibi maddi destekleri almaya hak kazanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir