Savcı Ağır Yaralı, Terorisler Ölü

Teroristlerce adliye sarayında rehin edilen Berkin Elvan soruşturmasını devam ettiren Savcı Mehmet Selim Kiraz yaralı olarak kurtulurken, 2 teroristin yapılan operasyonla vurulduğu belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, telefonla konuşulduğu sürede teroristlerin Savcı Mehmet Selim Kirazlı’yı vurduğunu söyledi. 2 terorist içinde ölü olarak ele geçirildiği bilgisini iletti.

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’un açıklamasına göre, teroristler 12:36 sularında adliyeye girip daha sonra da Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın odasına çıktılarını belirtti. Bundan sonra rehin alma durumu başladı. Silahları bi şekilde sokmayı başaran kişiler daha sonra silahlı bir şekilde Savcı Mehmet Selim’i rehin aldılar. Akabinde istekleri listelediler. İstekleri Berkin Elvan sanıkları ve tutukları ile birlikte olup kendilerinin serbest bırakılmasına kadar bir çok istekleri bulunuyordu. Berkin Elvan eylemlerinde tutuklanan kişilerin serbest bırakılmasını ve suçsuz bulunması isteklerden birisiydi. Aynı zamanda Berkin Elvan’ı öldüren polislerin ortaya çıkıp özür dilemelerini istiyorlardı. İstekleri kabul edilmediği taktirde ise Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürüleceğini söylediler.

8 Saat Sürdü!

Görüşmeler tam 8 saat sürdü. İletişim için İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın yardımı alınırken iletişim halinde olunduğu taktirde içerinde silah sesi geldiğini belirten Altınok, silah sesi geldiği anda operasyon başladı. Operasyon 2 terorist ölü olarak ele geçirilirken Savcı Mehmet Selim Kiraz ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Şu anda Florance Nightingale Hastanesi’nde olan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın durumunun aynı ciddiyeti taşıdığı belirtildi.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı Takip Etti

Başbakan olayı yakından takip ederken, İstanbul Emniyet Müdür Selami Altınok’tan anlık olarak bilgilendirme yapıldı. Savcı Mehmet Selim’in durumundan operasyon hakkında detaylıca bilgilendirme olay süreci boyunca yapıldı. Olay hakkında bilgi alan Başbakan Ahmet Davutoğlu bu bilgileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a servis etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bilgileri Ahmet Davutoğlu’ndan öğrendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir