Seferberlik görev emri nedir? Nerden bakılır? Kimler için var? Nasıl Başvurulur?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından konuşma sırasında söylenen “seferberlik göre emri olanlar hazır olsunlar, fakat şuan ihtiyaç yok” şeklindeki açıklama ile pek çok kişi seferberlik görev emrinin ne olduğunu ve kimlere çıktığını sorgulamaya başladı. Biz de bu sayfada seferberlik görev emrinin ne olduğu ve seferberlik görev emri kimlere çıktığı, e devlet üzerinden nasıl sorgulama yapılabileceği gibi bilgilere bu başlık üzerinden detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

SEFERBERLİK GÖREV EMRİ NEDİR?

Askerliğini yapan ve tezkeresini alan kişilerden bazılarında seferberlik görev emri bulunmaktadır. Bu kişiler askerlik yaptığı ve tezkeresini aldığı zamanda kişiye bununla ilgili bir belge verilmektedir. Yani bu kişilerin kimler olduğunu aslında kendileri biliyor. Ancak bazen farklı sebeplerden dolayı bu durumda bir takım değişkenlikler olabilmektedir. Bu yüzden e devlet üzerinden sorgulama yapmak en iyisidir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN SEFERBERLİK EMRİ SORGULAMA

E devlet üzerinden sorgulama yapmak için öncelikle bir e devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden bu şifreyi alarak aşağıdaki adres üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama yapacağınız adres; https://www.turkiye.gov.tr/personel-sefer-gorev-emri-sorgulama

Bunun yanında en yakın bir askerlik şubesine giderek e detaylı şekilde bilgi alabilir ve seferberlik görev emrinizin olup olmadığı konusunda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

SEFERBERLİK GÖREV EMRİM VAR ANCAK HASTAYIM NE YAPMALIYIM?

Bazı kişilerin seferberlik görev emri olmasına rağmen ciddi rahatsızlıkları olabilmektedir, bunları en yakın askerlik şubesine giderek hastalığınızı beyan etmeniz halinde sizi sağlık bakanlığınca belirlenen yetkili bir hastaneye sevk edecekler böylece hastaneden rahatsızlığınıza ilişkin alacağınız rapor dahilinde “asker olmaya elverişli değildir” şeklinde bir rapor alarak seferberlik görev emri iptal edilecektir.

AYNI AİLEDEN İKİ KARDEŞ SEFERBERLİK GÖREVİ ALIR MI?

Aynı aileden iki erkek çocuğuna seferberlik görevi çıkar mı? Sorusu gündemde olan sorulardan birisidir. Askerlik hizmeti sonrasında Seferberlik görev emri verilen ve herhangi bir mazereti olmayan kişilere seferberlikte görev verilebilmektedir. Bu yüzden aynı aileden iki kişi göreve çağırılabilmektedir. Eğer bir mazeret varsa bunu askerlik şubesine bildirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir