SGK Dilekçe Nasıl Yazılır?

Dilekçe Nedir?

Kitabi bilgiden alıntı yapacak olursak; herhangi bir istek veya şikayeti resmi veya özel kurumlara iletmek üzere yazılan yazılara dilekçe diyoruz. Benzetme yapacak olursak, resmi veya özel kurumlara verdiğimiz mektuplar olarak kabul edilebilir.

Pek çok sebeple dilekçe yazılabilir. Kişi çevresinde gördüğü veya bizzat kendisininde içinde olduğu bir olay veya eksiklikten rahatsız olup, bunu yazılı bir halde ilgili mercilere ulaştırıp, çözüm talep edip, istekte bulunabilir. Dilekçe vatandaşın en doğal haklarından birisidir. Devlet vatandaşın yazılı olarak verdiği talep veya şikayete, belirlenen yasal süreçler içerisinde mutlaka cevap vermelidir.

Daha önceki yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmak için vereceğimiz dilekçenin nasıl olması gerektiğini maddeler halinde anlattık. Anlatımdan sonra bir de yazımızın sonuna bir dilekçe örneği koyduk. Şimdi ise maddeleri tek tek açarak daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Sırası ile değineceğimiz başlıklar şöyle;

1.Başlık-Resmi Kurum Adı

2.İstek-şikayet

3.Saygı Sözü-”Gereğini arz ederim.”

4.Tarih-Ad-Soyad-İmza

5.Adres Bilgisi

6.Ek

BAŞLIK-RESMİ KURUM ADI

Dilekçe yazabilmek için ilk olarak bir kağıt ve kaleme ihtiyacımız olacak. Bu önemli iki unsur bulunduktan sonra sıra yazı yazma faslına gelecek. Her yazılı metinde olduğu gibi bir başlığa ihtiyacımız olacak. Dilekçe yazmamız sebebi ile başlık ilgili kurumun başlığı olmalıdır. Örnek verecek olursak; yazacağımız dilekçe bir üniversiteye gönderilecekse şu şekilde bir başlık atılmalıdır: ”T.C. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ’NE ” olacak şekilde yazılmalıdır.

İSTEK – ŞİKAYET

İlk aşama olan başlık atıldıktan sonra sıra istek veya şikayetin düzgün,akıcı ve gereksiz ayrıntı olmadan yazıya aktarılmasına geldi. İstek veya şikayeti yazarken bir paragraf halinde yazmanız gerekiyor.Yine örnek verecek olursak; ” ….şahıstan şikayetçiyim.” ya da ”…. yapılmasını istiyorum.” şeklinde sonlandırmanız gerekiyor.

SAYGI SÖZÜ: ”Gereğini Arz Ederim.”

Derdinizi anlattıktan sonra sıra kapanış cümlesine geliyor. Kapanış cümlesi oldukça önemli bir nokta. Üst makam veya alt makama hitaben nasıl bir kapanış yapmanız gerektiğini iyi bilmek gerekiyor. Yazınızı bitirdikten sonra  satır başı yapmanız ve ”Gereğini arz ederim.” veya ”Gereğinin yapılmasını arz ederim.” şeklinde cümle yazmanız gerekiyor. Bu cümle oldukça önemli ve dilekçenin olmazsa olmazları arasındadır.

TARİH-AD-SOYAD-İMZA

Dilekçemize başlık attık, ardından istek veya şikayetimiz yazdık, satır başı yaparak saygı sözümüzü de ekledik. Sıra kişiye ait  ad, soyad, imza, tarih bilgilerine geldi. Kağıdın sağ alt köşesine sırası ile tarih, ad, soyad ve son olarak imza atmak gerekiyor. Bu bilgiler yan yana değil, alt alta gelecek şekilde yazılmalıdır. Bu kısımda en çok karıştırılan nokta tarihin yazının başında mı?, ad-soyad ile birlikte mi olacağı noktasında karşımıza çıkıyor. Bu noktaya dikkat edelim; tarih sağ alt köşeye, ad-soyad’ın üstünde yer almalıdır.

ADRES

Sağ alt köşeye tarih,ad-soyad, imza atıldıktan sonra sıra sağ alt köşede yer alacak bilgiye geliyor. Bu kısımda gerektiğinde karşı tarafın size ulaşabilmesi için bir adres yer alması gerekiyor. Şahsınıza ait ikamet adresini de bu bölüme yazmanız gerekiyor.

EK BELGELER

Bazı durumlarda dilekçe ile birlikte resmi veya özel kuruma teslim etmemiz gereken çeşitli belgeler olabilir; kimlik fotokopisi, tecil belgesi, askerlik durum belgesi, sağlık raporu vb. Dilekçe de bu eklerinde belirtilmesi gerekiyor. Bunun için sol alt köşede yer verdiğimiz adres bilgisinin hemen altına ”EK” başlığı atıp, eklenecek belgeler maddeler halinde yazılması gerekiyor.

Yukarıda tek tek başlıklar halinde ayrıntısı ile değindiğimiz noktaları göz önüne alarak siz de bir dilekçe yazabilir ve ilgili resmi veya kamu kurumuna ulaştırabilirsiniz.

 

 

  26 Kasım 2015 - 11:18
  hikmet Atalay

  01/06/1991 sigota girişim var ne zaman emekli ilurum

  12 Aralık 2015 - 09:57
  şerif kılınç

  05.12.1995.işe giriş 03 06 86.27 11 87 askerlik borç 540 gün yaptım doğum tarihim 01 01 1966.ne zaman emekli ola bilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir