SGK Emeklilik Dilekçesi

sgk, ssk emeklilik dilekçesi

SSK Emeklilik Dilekçesi Nedir?

Yasalar ile belirlenen gün sayısı ve yılı dolduran çalışanların, emeklilik dilekçesi adı verilen dilekeçeyi doldurduktan sonra çalıştığı kurumdan emekli olmak için talepte bulunduğu belgedir. Emeklilik Dilekçesi kurumlarca ”tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi” olarak bilinmektedir.Emekli olmak isteyen bir kişinin adı geçen bu dilekçeyi vererek yaptığı başvurular sonrasında başlatılır. Emeklilik işlemleri için başvuruda bulunmak isteyen kişiler, bu belgeyi çalıştığı kurumların emeklilik tahsis servisi bölümlerinden kolaylıkla temin edebilirler. Bu işlemi daha da kolay ve zahmetsiz bir şekilde yapmak istiyorsanız; formun bir örneğini yazımızın altında bulabilirsiniz.

SGK Emeklilik Başvurusu Dilekçesini indirmek için  Tıklayınız

Emekli Olmak İçin Gerekli İşlemler Ne Kadar Sürede Tamamlanıyor?

Emekli olmak için gerekli olan dilekçeyi dolduran ve ardından başvuruda bulunan bir kişinin emeklilik işlemleri kişinin çalışma hayat ile orantılı oluyor. Daha açıklayıcı olacak olursak; eğer kişi iş hayatı boyunca tek bir iş yerinde çalışmış ise, bu kişinin emeklilik işlemleri oldukça kolay ve zahmetsiz olacaktır. Toparlayacak olursak, çalışan ne kadar az iş ve il de çalışmış ise başvurular hızlı bir şekilde sonuçlanıp, kişi kısa sürede emekli olabiliyor. Bu durumun aksi bir durum söz konusu ise işlemler uzayabilir. Bunun sebebi ise emeklilik işlemi başlatan kurumun diğer illerden ve işyerlerinden bilgi ve evrak talep etmesi gerekiyor. Bahsettiğimiz ilk durum söz konusu ise kişi 15 gün gibi kısa bir süre içerisinde emekli olabilirken, ikinci durum söz konusu ise işlemler ve belgelerin toplanıp sonuç alınması yaklaşık olarak 3 ay gibi bir süreyi bulabiliyor.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Başvurusu

Sosyal Güvenlik Kurumunun Sağlamış olduğu bir diğer kolaylık ise, oturduğunuz yerden sadece e-devlet şifresi ile emeklilik işlemlerini başlatabiliyoruz.

 E devlet emeklilik başvurusu İÇİN TIKLAYINIZ.

  3 Kasım 2015 - 13:05
  eyup ısık

  nezaman emeklı olabılırım saygılarımla arz ederım

  25 Mayıs 2016 - 18:30
  eyup ısık

  nezaman emeklı m olabılırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir