SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

SGK’dan yep yeni bir sorgulama sayfası. Gözlük çerçevenizi veya camlarınızın değiştirme sürelerini SGK’nin yeni sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Gözlük hakkınızın zamanın dolup dolmadığını gelip gelmediğini isterseniz e-devlet üzerinden yapabilir isterseniz ise sms ile sorgulama yapabilirsiniz. Yani internetle uğraşmak istemeyenler, bilgisayarda acemi olanlar için sms kolaylığı da sağlanmış.

Gözlük camı ve çerçeve yenileme süresi konusunda bir çok kişinin aklında değişik rakamlar bulunuyor. Kimisi 5 yıl derken kimisi 2 yıl diyor. Buna bir netlik getirmek adına gözlük camı ve çerçeve yenileme süresi 3 yıldır diye belirtmekte fayda var. Öncelikle bu bilgi ile hareket etmek gerekiyor. 3 yıl dolmadan kesinlikle cam ve çerçeve değişikliği ve yenilemesi yapılmıyor. Fakat bazı kişiler için bu geçerli değildir. Görme bozukluğunda 0,5 diyoptrilik değişiklik olması halinde 3 yıllık süre beklenmiyor. Gözünüzdeki bu değişiklik ne zaman olursa o zaman yenileme hakkınızı kullanabiliyorsunuz. Yani 3 yılı bekleme gibi bir derdiniz yok. Daha düşük diyoptrilik değişiklikte hasta üstünü kendisi ödüyor.

E-Devlet ile Sorgulama

Gözlük yenileme alma hakkınızı aşağıdaki linkten e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptığınız taktirde Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sayfasına ulaşırsınız. Bununla birlikte şifre yerine Mobil İmza Elektronik İmza gibi giriş seçeneklerini de kullanabiliyorsunuz.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-optik-cihaz-sorgula

Gözlük cam ve çerçevesi için düzenlenen reçetenin/sağlık kurulu raporunun o andan itibaren 10 iş günü geçmeden optisyenlik müesseselerine gidilmesi şarttır. Yani 10 iş günü içerisinde mutlaka başvurmak gerekiyor.10 iş gününden sonra başvuru yaparsanız tekrar reçete/sağlık kurulu raporuna ihtiyacınız doğacağından 10 iş günü içerisinde halletmeniz gerekir.

Gözlük Cam ve Çerçevesi Kaç Yılda Yenilenir?

Gözlük cam ve çerçevesini yenilemek istiyorsanız 3 yıl beklemek zorundasınız. 3 yılı doldurmak kaydı ile gözlük camını ve çerçevesini yenileyebiliyorsunuz. 2 yıl veya 1 yıl dolduktan sonra söz konusu değişikliğin gözünüzde olması gerekir. Bu değişiklik ise şu şekildedir: Görme bozukluğunda 0,5 diyoptrilik değişikliktir. Bununla birlikte çocukların gelişme çağında gelişimleri nedeniyle gözlüklerin yüzlerine olmamasından ötürü gözlük değiştirme haklarında 3 yıllık bir bekleme şarttı yoktur. Bunu bir sağlık kurumdan rapor şeklinde alındığı taktirde yeni çocuk gelişiminden ötürü gözlüğü olmuyorsa gözlüğünü değiştirebiliyor. Aynı zamanda burda da bir şart bulunuyor. Bu şart ise kişinin 18 yaşını doldurmuş fakat 19 yaşından gün almamış olması gerekir. 18 yaşından önce gözlük kullanmaya başlamış fakat 18 yaşına geldiğinde yüzündeki veya kafasından büyüme nedeniyle gözlüğün yüzüne olmaması veya burnundaki büyüme sebebi ile gözlüğün yüzünde durmaması nedeniyle gözlük yenileme hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu ve bu gibi sorunlar nedeniyle 18 yaşına gelmiş ve 19 yaşından gün almamış çocuklar için gözlük cam ve çerçeve yenileme süresi 3 yıl olarak sınırlandırılmıyor. Burada gözlükten itibaren ne kadar süre geçerse geçsin bu cam ve çerçeve yenileme hakkınızı kullanabiliyorsunuz.

Sms ile Gözlük Hakkı Sorgulama

Burda yapacağınız işlem oldukça basit. Cep telefonunuzdan mesaj yazma kısmına geliyorsunuz. Büyük harflerle CERCEVE yazıyorsunuz. Fakat CERCEVE yazarken ç harfini kullanmıyorsunuz. c harfile yazıyorsunuz. CERCEVE yazıp boşluk bırakıyorsunuz. Boşluktan sonra Tc kimlik numaranızı yazıyorsunuz. Daha sonra tekrar boşluk bırakıp, kimliğinizin arkasında yazan Aile Sıra No’nuzu yazıyorsunuz. Bu bilgileri mesaj kısmına yazdıktan sonra 5502′ ye mesajı atıyorsunuz. Burada çerçeve sorgulama hakkını öğreniyorsunuz. Cam yenileme hakkınızı sorgulamak içinse şunları yapıyorsunuz:

Büyük harflerle CAM yazıyorsunuz. CAM yazdıktan sonra bir boşuk bırakıp akabinde TC kimlik numaranızı yazın. Daha sonra bir boşluk daha bıraktıktan sonra Aile Sıra No’nuzu yazın. Aile Sıra No, kimliğinizin arkasında yazıyor. Bu mesajı da yazdıktan sonra 5502’ye mesaj atmanız yeterlidir.

sgk-gözlük-hakkı

  22 Ağustos 2015 - 14:29
  Mecnun Arcam

  Ben 2 ay önce buraya geldim. 2 ay önce ordan gözlük aldım sgk ile almaz olaydım kırıldı mahvoldu gözlük şimdi burda ne yapcam bilmiyorum yani.

  1 Aralık 2015 - 18:20
  mehmet AKDEMİR

  BEN NESAMAN GÖZLÜK ALMA HAKKIM VAR

  28 Aralık 2015 - 11:21
  OSMAN

  Sgk gözlük hakkı zamanım ne zaman dolcak acaba :))

  5 Mart 2017 - 15:12
  kamil uzun

  gözlük hakkım ne zaman

  5 Mart 2017 - 15:13
  kamil uzun

  gözlük hakkım ne zaman doluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir