SGK hangi durumlarda para ödüyor, destek veriyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı özel durumlarda vatandaşlara ödeme yaptığı bilinmektedir, peki SGK hangi durumlarda para ödemesi yapıyor? Bu başlığımızda SGK’nın yapmış olduğu ancak pek çok kişinin hiçbir şekilde haberinin olmadığı bu ödemelerden bahsedeceğiz. Bu ödemeleri sizler de alabilmeniz mümkün, tabi ailenin gelir durumu burada etkili, yani SGK’dan ödeme almak için aile gelir durumunuzun düşük ve belirlenen sınırın altında olmuş olması istenen şartlar arasında yer almaktadır.

SGK’nın yapmış olduğu ödemelerin isimleri farklıdır, her bir ödeme farklı şekillerde farklı adlarla yapılmaktadır. Şimdi bunların neler olduğuna bir göz atalım.

SGK’nın Para Ödediği Durumlar

  • Çeyiz Parası
  • Cenaze Parası
  • Hastaya Yolluk Parası
  • Doğum Parası
  • 112 günlük izin parası
  • Emekli olmak isteyene Toplu Prim

Adı altında SGK pek çok farklı şekilde ödeme yapmaktadır. Şimdi sizlere bunların kısa kısa açıklamalarından ve neler olduğundan bahsedelim.

Çeyiz Parası: SGK evlenmek isteyen bekar kız çocukları için çeyiz parası adı altında ödeme yapmaktadır. Bağkur ya da emekli sandığından emekli olup vefat eden babanın genç kız çocuğunun evlilik aşamasında 24 maaş kadar toplu para almaktadır buna da çeyiz parası adı verilir.

Cenaze Parası: 360 günlük malullük, ölüm sigortası ya da yaşlılık gibi prim sigortası bildirip vefat eden kişinin yakınlarına ödenen paradır, bu parayı almadıysanız belediyeye kalır.

Hastaya Yolluk: Hastalığınız için bir ilden başka bir ile yada ülkeye gidiyorsanız tüm yolculuk masraflarını SGK ödüyor.

112 Günlük İzin Parası: Doğumdan önce ya da sonra 112 gün boyunca izin kullanan anneler çalışmadığı zamanın parasını alabilmektedir.

Emekli olmak isteyene topu prim: SGK dan gerekli olan primi tamamlamak için ödemiş oldukları primleri toplu geri isteyebilir, bunun için kişi SGK ya dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir.

Doğum Parası: Anne doğum yaptıktan sonra eğer sigortalıysa SGK anneye 149 TL para yardımı yapıyor, eğer anne sigortalı değilse bu ödeme babaya yapılmaktadır. Bu parayı alabilmek için Sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvurmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir