SGK Hizmet Birleştirme

Sgk hizmet birleştirme dilekçesi formu

İş hayatınız boyunca birden fazla kurumda sigorta primi yatırdıysanız, bu kurumlarda yer alan hizmet ve prim ödemelerini tek bir çatı altında toplamak sizin lehinize olacaktır. Yazımızda sizlere yardımcı olmak ve sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

SGK Hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen bir kişi öncelikle kuruma yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekiyor. Dilekçenin hızlı bir şekilde işleme alınması ve kısa sürede sonuçlanması için diğer kurumlarda kullandığınız sicil numaralarını yazmanız gerekiyor.

SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri

1.10.2008 tarihinden önce vatandaşların hizmet alabildiği 3 ayrı sosyal güvenlik kurumu bulunuyordu. 2008 yılından sonra getirilen hizmet birleştirme ile birlikte hizmetleri  tek bir çatı altında toplamak mümkün oldu.

Belirlenen bazı durumlarda hizmet birleştirme işlemleri uygulanmamaktadır. Bu durumlar şöyle sıralanabilir; malüllük, ölüm, iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi hallerde hizmet birleştirme hükümleri uygulanmaz.

SGK Hizmet birleştirme işlemi şu koşullarda yapılabilir; emeklilik, malüllük, yaşlılık, ve ölüm gibi hallerde ve aylığa hak kazanıldığı durumlarda yapılır.

Birleştirme işleminden sonra, daha kısa sürede emekli olmak için ise, size çıkartılan prim borçları ödemeniz gerekiyor. Böylelikle kısa sürede emekli olabilirsiniz.

SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesi Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet birleştirme” işlemi işin başvuruda bulunduğunuz kurum, diğer kurumlarda bulunan hizmet bilgilerinizi toplar. Yapılan incelemeler sonrasında aylığın verileceği kurum başka bir kurum olduğu anlaşılır ise, inceleme yapılan belgeler toplu halde ilgili kuruma gönderilir. Yine yapılan incelemeler sonrasında aylık bağlanmaya hak kazanmadığı ortaya çıkarsa, SGK hizmet birleştirme talebi reddedilir.

Sözü edilen bu üç kurum tek çatı altında toplanmış olup, aylık ödemesi yapılacağı durumda Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeyi yapacak merci olacak. Birleşmeden önce hizmet birleştirme için başvuruda bulunan kişilerde ise kurumlardan hangisinde hizmet süresi fazla ise o kurum tarafından, eşit ise son tabi olduğu kurumca ve kurumun kendi mevzuatlarına göre yapılacaktır.

Emekli olmak için verdiğiniz dilekçede son yedi yıl için 3.5 yıl hangi kurumda hizmet verdiyseniz, o kurumdan emekli olmaya hak kazanacaksınız.

SGK Hizmet Birleştirme Dilekçesi İçin Aşağıdaki Linki Tıklayınız.

Sgk Hizmet Birleştirme Dilekçesi

  15 Ekim 2015 - 10:44
  sabri

  2 yıldır ssk da 469 iş günü çalışmış olduğum hakkımı EMEKLİ sandığına aktartamıyorum çalıştım yerde devlet dairesi gidip geliyorum tamam diyorlar evrakları bana vermiyorlarda ne yapmam gerekli rica etsem bilği verebilirmisiniz

  18 Ocak 2016 - 17:36
  birgül susam

  devlet memuru ssk da çalışma günlerini hizmet birleştirmesi yapma.

  22 Ocak 2016 - 13:03
  mustafa tunç

  emekli olduğumu dair belge almak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir