Sicil Affı Çıktı Mı? Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak

Genel - 07.02.2017 -

Sicil affı başladı mı? Sicil affı çıktı mı, çıkacak mı, çıkıyor mu, olacak mı? Resmi gazete, son dakika sicil affı geldi mi? Sicil affı ne zaman çıkacak, gelecek? Sicil affı gelecek mi? Sicil affı meclisten geçti mi? Sicil affı istiyoruz. Gündemde sicil affı var mı?

Sicil Affı Çıktı Mı? Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Halk tarafından sicil affı olarak bilinen düzenleme sayesinde karşılıksız çeki olanlar, kredi kartı , senet ve diğer borçlarını 6 ay içinde ödeyenler yahut yapılandıranlar için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtları dikkate alınmayabilecek.
Artan ekonomik sorunlar etkisiyle vatandaşaların bankalardan çekmiş oldukları kredi borcundaki ödeme aksaklıkları gecikmeleri ile kara listeye alınan kredi puanı düşen ve kredisi kapansa dair bir dahaki krediyi veya kredi kartını bankanın vermemesi durumları söz konusu idi. Fakat şimdilerde söz konusu olan sicil affı ile kara listeye alınan vatandaş için bir ikinci şanş kapısı doğmuştur.
Hükümetin yaşanan sıkıntılı zamanlarında kı nakit para ihtiyacının bir başka sonuçlarından biri de sicil affıdır. Sicil affıdır.
Sicil affın 27 Ocakta resmi gazetede yayımlanarak çıkmıştır.
Sicil affı ile vatandaşların kara listeden silinme durumu olabilecektir.

Sicil affından nasıl faydalanılır?

Sicil affın 27 Ocakta resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Afdan yararlanmak isteyenlerin yapması gereken 1- borçlarını altı ay içinde ödemek veya 2- borçlarını yapılandırmaktır.Düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin en geç 27 Temmuz 2017 tarihine kadar karşılıksız çek, protestolu senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarının tamamını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekecek.

ŞARTLARI YERİNE GETİRMEK YETERLİ Mİ?

Şartların yerine getirilmesi kesin olarak eterli diyemeyiz. Bunun nedeni kart ,kredi, çek borçları ile ilgili kayıtlar (kara liste) Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutuluyor. Çıkacak olan düzenleme ile bankaların Risk Merkezi kayıtlarını dikkate almayabileceği hükmü yer alıyor.Yani banka isterse bu kayıtları dikkate alabilir isterse banka bu kayıtları dikkate olmaz.

SİCİL AFFINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Yasa yürürlüğe girdiği tarihten önce kullandığı kredi ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişiler bu aftan yararlanabilecek.
Sicil affında sadece ticaret yapanlar değil tüm borç sahiplileri yararlanabileceltir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir