Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi

Ssk, Sgk sigortalı işe giriş bildirgesi

Çalışma hayatında işe giriş bildirgesi işverenlerin sigortalı çalışanlarını işe başlamadan önce kuruma bildirmeleri için gereken bir belgedir. Bu işlem için gereken evrakların hazırlanması ve kuruma bildirilmesi büyük önem arz etmektedir.

 İşveren tarafından işe başlatılacak olan sigortalılar için nüfus cüzdanı ve fotoğraflarını içeren belgeler kullanılır ve SGK işe giriş bildirgesi düzenlenir. İşe başlatılacak olan kişiler için yukarıda bahsedilen işlemlerin mutlaka yapılması gerekir. Bunlar yapılmazsa yasal süre içerisinde işlem yapılmamış olur problem yaşanabilir.

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde sigortasız işçi çalıştırma durumu çok yoğundu ancak bu artık epey sona erdi. Artık işverenler bu konuda cezai işleme maruz kalmak istemiyorlar ve gerekenleri yapıyorlar.

SSK İşe Giriş Bildirgesi çalıştırılmak istenen işçi daha işe başlamadan hazırlanmalı ve kuruma gönderilmelidir. Şayet geç kalınırsa bu konuda da sorun yaşanabilir. Zamanında verilen bildirgeden sonra kurum tarafından her çalışana bir numara verilir ve şahsın işlem takibi bu numara üzerinden yapılır. Zamanında yapılmayan bildirimler için işverene ceza uygulanır.

Ceza yememek ve gerekeni gerektiği yapmak için işveren tarafından işe giriş bildirgesi geç kalınmadan düzenlenmeli ve kuruma bildirilmelidir. Yasal zaman zarfında bildirim yapılmazsa işverene idari para cezası uygulanır. Bu cezaya maruz kalmak istemeyen işveren geç kalmamalıdır.

Sigortasız işçi kontrollerinin daha sık yapıldığı ülkemizde tüm işverenlerin duyarlı olması ve gerekli bildirimleri yapması gerekir. Şayet bu bildirimleri zamanında yapmazlarsa ceza almaktan kurtulamazlar. Kuruma zamanında bildirilen işçiler kurum tarafından verilecek numaradan sonra takip edilirler. Şayet bildirim zamanında yapılmazsa işveren sigortasız işçi çalıştırmaktan yüklü miktarda ceza da alabilir.

Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılık Bildirgesi- E Bildirge

  30 Mayıs 2015 - 06:11
  ismail laz

  kaç tarihin de mekli oldun

  29 Ağustos 2015 - 22:22
  Yılmaz Çetintaş

  Yaklaşık 1.5 ay önce işe başladım fakat bana işe giriş bildirgesi verilmedi işyeri tarafından.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir