Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi

İnternetten ssk ve sgk işten ayrılış bildirgesi yapmak

Ülkemizde sigortalı işten ayrılış bildirgesi konusundaki uygulama 2008 yılında başlamıştır. Bu uygulama ile sigortalı çalışan işçilerin işten ayrılma durumları kontrol altına alınmak istenmektedir.

Kısa veya uzun vadeli olsun sigortalı olarak çalışan bir işçinin işten ayrılma durumunda işten ayrılış bildirgesi düzenlenmeli ve kuruma bildirilmelidir. Bu bildirilmediği takdirde işverene cezai işlem uygulanır. Cezai işleme maruz kalmak istemeyen işveren zamanını geçirmeden sgk işten ayrılış bildirgesi düzenlemeli ve bunu kuruma bildirmelidir.

Sigortalı olarak bildirimi yapılan ve aktif olarak çalışan işçinin durumu sonlandığında yani işten çıktığında da bu durumu bildirilmelidir. Bildirilmediği takdirde kayıtlarda da problem yaşanacaktır. İşveren sigortalı işten ayrılış bildirgesi için verilen zamanı kaçırmamalıdır.

Diğer kurumlar tarafından da takip edilmekte ve işçinin hangi sebeple işten ayrıldığının bilinmesi açısından önem arz etmektedir. Bu belgeye bağlı olarak işçiye işsizlik maaşı verilip verilmeyeceğine bile karar verilmektedir. Şayet e-bildirge verilmezse kurumlar bu durumdan ve sebeplerinden haberdar olamazlar. Oysa işveren bu belgeyi on gün içinde hazırlar ve kuruma bildirirse kurum durumdan ve sebeplerinden haberdar olur. Gerekli işlemler bu çerçevede devam eder.

Zamanında yapılmayan bildirimler için kurum tarafından gerekli işlemler yapılır ve cezai işlem safhası başlar. Bu safhayı yaşamak istemeyen işveren işten ayrılış bildirgesi yani e-bildirge içim işyerindeki ilgili bölüme gerekli talimatları vermelidir. Zira bu konuda ceza almanın hiçbir mantığı yoktur. İşçilerin işten ayrılmaları ülkenin istatistik ve ekonomik göstergeleri içinde önemli bir faktördür. Bu konunun atlanmaması ve gecikme yaşatılmamasın gerekir. Tüm işverenlerin bu konuda hassas olması demek ülke içinde gerçek rakamların ortaya çıkması ve öğrenilmesi demektir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi için TIKLAYINIZ..

    19 Şubat 2015 - 11:34
    Nahide Erkir

    Sigortalı olarak kendi primlerimi kendim yatırıyordum fakat artık çalışmıyorum ne yapmam lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir