Sigortanın Yatıp Yatmadığını Sorgulama

En sık sorulan sorular arasında sigortanın yatıp yatmadığıdır. Yeni işe başlayanlar öncelikle sigortanın başlayıp başlamadığını öğrenmek ister. Zamanla sigortanın sürekli yatıp yatmadığını görmek ister. Sigortanın ödenip ödenmediği başlayıp başlamadığını internetten rahatlıkla sorgulayabilirsiniz.

İşverenlerden bazıları sigortayı geç başlatırken bazıları ise zaman zaman sigortayı yatırmayıp çıktı girdi yapabiliyorlar. Bazı durumlarda ise sigortanın tam yatırılmadığını eksik yatırıldığını görebilirsiniz. Bu yüzden sık sık sigortanızın yatıp yatmadığını kontrol etmekte fayda var.

Deneme Süresi 

İşverenler çoğu zaman ilk ay veya 2-3 ay sigortayı yatırmamak için deneme süresi diye kişilerin sigortasını yatırmaz. Sizin işe başladığınız zaman sigortanızın mutlaka yatması gerekir. Sigortasız işçi çalıştırmak zaten yasaktır. Deneme süresi diye uydurulan tabi işverenlerin çıkardığı bir süreçtir. Bu yüzden bu konuda da gözünüzü açık tutmanızda fayda var.

Sigortam Yatıyor mu?

Sigortanızın yatıp yatmadığını öğrenmenizin 3 yolu vardır. 3 şekilde de sigortanızın yatıp yatmadığını veya başlayıp başlamadığını öğrenebiliriz. TC no ile öğrenebilinirken aynı zamanda e-devlet üzerinden de öğrenebilirsiniz. Nüfus kağıdınızda yer alan bilgilerle de sigortanızın yatıp yatmadığını online olarak internet üzerinden sorgulayabiliyorsunuz. Ne şekilde nasıl öğrenebilirsiniz detaylıca anlatalım.

TC Kimlik No ile Sigorta Sorgulama 

Öncelikle aşağıdaki linke tıklıyoruz.

Daha sonra TC kimlik numaranızı giriyorsunuz. TC kimlik numaranızı girdikten sonra son 12 aylık sigorta primlerinizi görebilirsiniz.

Nüfus Kağıdı Bilgileri ile Sigorta Sorgulama

Öncelikle aşağıdaki linkte tıklayın.

Daha sonra açılan sayfada sizden kimlik bilgilerinizi isteyecektir. Burada doldurmanız gereken bilgileri doldurduktan sonra sigorta primleriniz hakkında detaylı bilgiye ulaşıyorsunuz.

E-Devlet ile Sigorta Sorgulama

E-Devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile sigorta primlerinizi görebilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki linkte tıklayınız.

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu

Daha sonra TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Bundan sonra sigortanızın yatıp yatmadığını görebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa mobil imza veya elektronik imza ile giriş yapabiliyorsunuz. Ancak hiç biri yoksa PTT şubelerinden 1-2 TL karşılığından E-Devlet şifresi alabilirsiniz. Size bir zarf içerisinde verilecek olan E-Devlet şifresi ile birçok işlemi yapabilirsiniz.

Sigorta Primleri Ne Zaman Gözükür?

Sigorta primleri ay sonunda gözükmeye başlar.  Sigorta priminizin yatıp yatmadığını öğrenebilmek için ay sonunda bakmalısınız. Öncesinde sigorta priminin yatıp yatmadığını göremezsiniz. Çünkü, sigorta primleri ay sonunda hizmet dökümüne ekleniyor.

Örnek olarak bakarsak, Haziran ayındaki priminizin yatıp yatmadığını öğrenmek için Temmuz ayının sonunda görebilirsiniz.

Sigortanın Başladığını Ne Zaman Öğrenebilirim?

Yeni işe girmişseniz sigorta kontrolünü o günler içerisinde göremezsiniz. İşe başlama bildiriminiz ve sigortanız o ayı takiben 23. de yapılır.

Örnek olarak açıklayalım. 01.02.2015 tarihinde bir işe girdiniz. İşveren, 23.03.2015 tarihine kadar bildirimde bulunma hakkı var. İş veren son gün bildirimde bulunursa yani 23.03.2015 tarihinde bildirimde bulunursa siz de sonraki gün yani 24’ünde kontrolde bulunursanız önceki ayın dökümanı ile karşılaşırsınız.

Sigortanız Ödenmemişse Ne Yapmalısınız?

Sigortasız çalışan bir kişi işverenin sigortayı yatırmadığını anladığı anda her ilde bulunan sigorta müdürlüğe başvuruda bulunması gerekir. Bunu bir dilekçe ile yapıyorsunuz. Bulunduğunuz ildeki sigorta müdürlüğüne gidip dilekçe veriyorsunuz.

Bir dilekçe örneği vermek gerekirse;

SGK Şikayet Dilekçesi

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU IL MÜDÜRLÜĞÜ’NE İSTANBUL

ÇALIŞANIN
Adı ve Soyadı :
İkamet Adresi :
Telefon No :
İşe Giriş Tarihi :
İşten Çıkış Tarihi :

İŞYERİNİN
Ünvanı :
Adresi :
Telefon No :
İşverenin Adı,Soyadı :

Söz konusu işyerinden ayrıldıktan sonra sigorta primlerinin,

[ ] … EKSİK YATIRILDIĞINI

[ ] … HİÇ YATIRILMADIĞINI öğrendim.

İşverenden sikayetçiyim.

İşveren için gerekli işlemin yapılmasını ve eksik yatırılan / hiç

yatırılmayan sigortalı günlerimin işveren tarafından ödenmesi konusunda gerekli işlemlerin yapılmasını arz ve talep ederim.

Eksik yatırıldıysa, hiç yatırılmadığını silin ve kaç gün eksik yatırılmışsa onu rakam olarak eksik yatırıldığı cümlesi önüne ekleyin.

Ayrıca iş yerinden çıktığınızı varsayalım. İşten çıktınız ve sonradan öğrendiniz ki, sigortanız yatırılmamış veya eksik yatırılmış. Yine hakkınızı arama yolunuz var. 5 yıl içerisinde mahkemeye giderek hakkınızı arayabiliyorsunuz.

Alo 170 ile de şikayette bulunabilirsiniz. SGK’ya bağlı bu hizmet ile hakkınızı arayabilirsiniz. Alo 170 ile SGK yetkilileri ilgilenirken her şikayette detaylı bir şekilde ilgileniyorlar. Aynı zamanda söz konusu işyeri ile ilgili değerlendirme yapıyor daha sonra işyerini incelemeye geliyorlar. Eğer belirttiğiniz şikayet varsa işyerine ceza yazılıyor. Aynı işyerinde tekrar tekrar bu durumlar yaşanırsa işyeri kapanmaya kadar gidebilir.

  27 Mayıs 2015 - 19:11
  tuncay

  ssk yatırılıp yatırılmadıgını üğrenmek istiyorum

  7 Ağustos 2015 - 01:24
  deniz

  e Devlet şifremi ve kimlik bilgilerimle ssk mı konturol edemiyorum

  14 Mart 2016 - 14:21
  huseyın şeylan

  ssk sorgulama sigortam yatıp yatmıyormu bilmiyorum.

  17 Nisan 2016 - 08:56
  dilber

  sigortamın yatıp yatmadığını eskiden şifresiz olarak görebiliyordum şimdi ise görülmüyo şifresiz

  10 Mart 2017 - 15:48
  abdullah

  yanı 53 gun olmadan sıgortalı olup olmadıgımızı ogrenemıyoruz alo 170 de işe yaramıyor şikayet ediyorsun net cevap yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir