E Devlet SRC Belgesi Sorgulama

E Devlet src belgesi sorgulama

 E DEVLET SRC BELGESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR ?

Tüm dünya ülkelerinde benzeri bulunmakla birlikte ülkemizde de gerekli bir lisans olan SRC Belgesi; kamyonet, kamyon, minibüs, otobüs, panelvan, çekici gibi ticari araçlar kullanan şoförlere verilen bir belgedir. Karayolu taşıma yasasına göre eşya, yolcu ya da kargo taşıyan taşıtı idare ve sevk eden kişide bulunması gereklidir. SRC olmadan bu araçları sürmeye kalkanlara ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. SRC belgesi sınavla elde edilen bir belge türüdür.

SRC belgesi sınavlarına giren ve başarı gösteren kişiler SRC belgesi hakkında son durumu öğrenmek için e devlet SRC belgesi sorgulaması yapmalıdır. Sürücüler SRC sınavından başarılı oldukları zaman işlemlerini yapmaya başlayabilirler.

SRC belgesi için başvuruda bulunan bireyler için en önemli sorunlardan biri de başvuru neticesinde belgelerin bildirilen adrese gitmemesi ya da başvuru sonucu hakkında sağlıklı bir bilgi alınamamasıdır. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında yapılması gereken tek şey PTT şubelerinden bir e devlet şifresi temin ederek internet üzerinden SRC belgesi sorgulaması yapmaktır.

SRC Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • SRC belgesini sorgulamak için ilk olarak e devlet sistemine girilmesi gerekir. E devlet şifresi 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alınabilir.
  • E devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ikinci adım olarak ekranın sol üst köşesindeki sorgulamalar kısmı, ardından src belgesi sorgulama menüsüne tıklanır.
  • Açılan bölümden aşağıya inerek en alt bölümden Ulaştırma Bakanlığı bulunur. Ardından Src mesleki yeterlilik işlemleri ve mesleki yeterlilik belgesi sorgulama kısmına tıklanır.
  • Çıkan bölümde sorgula seçeneği tıklanarak src belgesi sorgulama ekranına erişilmiş olur. Burada nüfus cüzdanı seri, nüfus cüzdanı seri no ve T.C kimlik no bölümleri doldurularak sorgula butonu tıklanır ve SRC sorgulama işlemi tamamlanmış olur.

E Devlet SRC Belgesi Sorgulama için TIKLAYINIZ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>