SSK, SGK Müstehaklık Sorgulama

Sgk, ssk müstehaklık sorgulama

Ssk’ nın açılımı sosyal sigortalar kurumudur. Sosyal sigortalar kurumu sigorta konusunda devlet tekelinde kişilere yardımcı olmaktadır. Müstehaklık demek kişinin eşini ya da çocuklarını kendi üzerine geçirerek bu şekilde sağlık hizmetleri işlemlerinden faydalanabilmesi demektir. Her çocuk 18 yaşına gelene kadar ailesinin sosyal sigortasından yararlanmaktadır. Bu şekilde gerçekleştirilen müstehaklık işlemleri sgk müstehaklık belgeleri ile onaylanmaktadır. Bağlı olunan sosyal sigorta kurumlarından alınan müstehaklık belgeleri ile yapılan işlemler doğrultusunda ssk müstehaklığı başlatılmış olur.

Ssk müstehaklık sorgulaması nasıl yapılır?

Erkek çocuklar askerlik çağına geldiğinde kız çocuklar da evlendiğinde müstehaklık kısmından yararlanmayı sonlandırmış olurlar. Çalışma esnasında yapılan sigorta ile de müstehaklık sona ermiş olmaktadır. Ssk müstehaklık sorgulama ise çok kolay bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sistemde kayıtlı bir e-devlet şifreniz var ise hem TC kimlik numaranız hem de e-devlet şifreniz ile sisteme girip SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) Müstahaklık Sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Aynı şekilde yine bu işlemi gerçekleştirerek müstehaklık belgesinin talebinde bulunabiliyorsunuz. Bulunduğunuz ilin sosyal sigortalar kurumundan işlemleri gerçekleştirmeniz de mümkündür. www.sgk.gov.tr sitesinden gerekli bilgileri alabilir ve sorgulama işlemini başlatabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey sistemde TC kimlik numaranızı ve istenilen bilgileri girmek olacaktır.

Kısa bir bekleme süresinin ardından kolaylıkla sorgulama işleminizi gerçekleştirmektesiniz. Sgk müstehaklık sorgulaması daha çok aile bireylerinin yapmış olduğu sorgulamadır. Çocuğunuzun sağlık ve sosyal devlet kurumlarından yararlanıp yararlanamadıklarını bu şekilde görebilmektesiniz.

SSK Müstehaklık Sorgulama İçin TIKLAYINIZ.

  14 Şubat 2015 - 13:23
  ünal

  Pirim günlerimi öğrenmek istiyorum

  13 Eylül 2015 - 09:20
  sehil

  Ben 12.04.2015 yılında devlet memuru olarak atandım. müstehaklık bilgilerim sisteme girilmemiş ne yapmam gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir