SSK SORGULAMA

E Devlet şifresiz ssk sorulama

Türkiye’de nüfusun yaklaşık %50 sine sigorta ve sağlık hizmeti sunulmaktadır. SSK veya SGK’lı sigortalı olmak sosyal bir yükümlülük olduğu gibi bunu devlet kurumu olarak size sunar. SGK sosyal güvenlik kurumunun kısaltmasıdır. İnsanların hayatları boyunca yaşam kalitesini artırmayı ve sosyal güvence içinde yaşamalarını sağlamayı amaçlayan kurumdur. SSK ise Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı sosyal güvenlik kurumudur.

            SSK’nın Görevleri Nelerdir?

Sosyal güvenlik alanında kamu idareleri için iş birliğini ve koordinasyonu sağlamakla yükümlüdür. Sosyal güvenlik politikaları uygular. Sosyal güvenlik politikalarının güncel, yeni ve daha iyi olması için çalışmalarını sürdürür. Yabancı ülkelerle olan sözleşmeleri yürütür ve daha iyi hizmet için çalışmalar düzenler. Bağlı olan şahıs ve kurumlara hizmet sunar. Hizmet sağladığı kişilerin hak ve yükümlülüklerini yerine getirir.

            SSK ya bağlı olan hizmetlerinizi internetten nasıl yapabilirsiniz?

İnternet çağında olmamız sebebiyle artık tüm bilgi, sorgu işlemleri devlet tarafından internet ortamında da sunulmaktadır. Uzun soluklu kuyruklar beklemek yerine bunu internetten çok kolay şekilde yapabilirsiniz. Peki, internetten nasıl sorgulama yapılır? TC kimlik bilgilerinizle sorgulama nasıl yapılır? Hizmet dökümü almak için ne gerekiyor? Tüm bunları SGK-SSK ile ilgili tüm işlemlerinizi, hizmet döküm belgelerinizi, sorgulama işlemlerinizi E-SGM üzerinden şifresiz ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

            SSK ya bağlı işlemlerinizin hangilerini internetten yapabilirsiniz?

SSK 2008 yılında SGK 4/A sıfatını kazanmış bir tür sigorta kapsamıdır. SSK askerlik borçlanması, SSK gün dönümü, SSK rapor parası, gösterge tablosu, SSK randevu alma, SSK emekli maaşı hesaplama gibi birçok hizmetten yararlanabilirsiniz. SSK hizmet dökümü (SGK 4/A) sizin hizmet bilgilerinizin olduğu dokümandır. SSK hizmet sorgulamanızı iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 

            1)TC Kimlik Bilgilerinizle ESGM den sorgulatmak için:

Tc kimlik bilgilerinizle herhangi bir ücret ödemeden ve e-devlet şifresine gerek kalmadan şifresiz SSK sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Tc kimlik numaranızı biliyorsanız, https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ sitesine girerek, ”TC” butonuna tıklayınız.

            2)E-Devlet ile sorgulama:

            E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra, 4A SGK hizmet dökümü ya da SSK hizmet dökümü bilgilerinize erişerek, sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 

    14 Eylül 2014 - 11:15
    murat

    Ssk da girşimi öğrenmk istyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>