T.C. kimlik kartı ile e-devlet girişi

Tc kimlik kartı ile e devlet girişi

E-Devlet sistemi, internet ortamında son yıllarda yapılan en yararlı uygulama gibi gözüküyor. Bu uygulamaların bir taneside şu an Bolu ilinde kullanılan T.C. Kimlik Kartı ile e-devlet girişi. İnternetin günden güne daha da fazla gelişmesiyle birlikte bu gibi uygulamaların da sayısı artıyor ve gelişiyor. Devlet tarafından devlet dosyalarının internete atılması için belli bir altyapı süreci oluştu. Altyapı tamamlanınca tam 22 e-devlet uygulaması halkın hizmetine açıldı. Kısa süre içerisinde popüler olan e-devlet geliştirilmeye devam edildi ve bu  uygulamaların üzerine birçok uygulama daha eklenerek hayatımızı kolaylaştıran araçlardan biri haline dönüştü. İnternet altyapısıyla hizmet vermekte olan E-Devlet sistemine farklı giriş yöntemleri bulunuyor.

E devlet girişi tam 4 yöntemle sağlanabiliniyor. E devlet girişi için öncelikle bu sistemin resmi internet sitesine olan giris.turkiye.gov.tr adresine girin. Göreceğiniz gibi karşınıza çeşitli doğrulama yöntemleri çıkacak;

E devlet girişiE-Kimlik Kartı ile e-devlet girişi: Bu yöntem T.C. Kimlik kartı bulunan kişiler için geçerlidir. Şuanda (2013) T.C. Kimlik Kartları sadece Bolu’da yaşayan vatandaşlarımızda bulunmaktadır. Ayrıca bu yöntemle giriş için bilgisayarınızda birkaç yazılım (sitede belirtilmiş) bulunmalıdır.

E-Kimlik Kartı herhangi bir bilgisayara, bir aparat vasıtası ile bağlanabilen bu dijital kart sayesinde, kullanıcılar online bankacılık işlemlerinden elektronik imzaya, e-sağlık hizmetlerinden vergi ödemesine kadar herşeyi yapılabiliyor. Kartı, aparat vasıtası ile bilgisayara bağladıktan sonra tek yapılması gereken e-devlet web sitesinden pin numaranız ile giriş yapmanız. Böylece bütün işlemlerinizi, güvenli bir kanal üzerinden, şifreli olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

E devlet girişiElektronik İmza: Elektronik imza sayesinde de giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda java programı bulunması gerekli.

E devlet girişiMobil İmza: T.C. Kimlik numaranız ve GSM numaranız sayesinde bu yöntemle e-devlete giriş yapabilirsiniz. Bu sistemi kullanabilmeniz için operatörünüzün Avea ya da Turkcell olması gerekiyor. Mobil imzanın nasıl alınması gerektiği ekranda belirtilmiş.

E devlet girişie-Devlet Şifresi: E-Devlet şifresi bu sisteme girmek için en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde T.C. Kimlik numaranızı bilmeniz ve size özel olarak verilen e-devlet şifrenizi öğrenmeniz gerekmektedir. E-devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Bu şifre sadece size özel verilmektedir. Şifreyi öğrenmenin ücreti ise 2 TL’dir.

E-Devlet Kapısı ALO 160 ile çağrı merkezi kurmuştur. 160 ile sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 

  25 Eylül 2014 - 02:23
  murad

  yeni e devlet sifresi istiyorum

   26 Eylül 2014 - 10:03
   muhittin

   şifremi unuttum yenisini almak istiyorum

    26 Eylül 2014 - 21:14
    necmettin77

    Muhittin bey şifrenizi unuttuysanız Ptt şubelerinden bi daha almanız gerekmektedir.

  25 Eylül 2014 - 02:25
  murad

  siteye giremiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir