Tarım Sigortası Neleri Kapsar?

Tarım Sigortası Nedir?

Tarım sigortası, tarım işlerinde sigortalı olarak çalışan  tarım işçileri için geliştirilmiştir. Tarım sigortası halk arasında tarım SSK olarak bilinmektedir.

Tarım Sigortasında düzenleme yapılmış olup, 5510 sayılı kanun sonrasında 4/1-a sigortalılık durumu olarak düzenlenmiştir.

Merak edilen diğer sorulara gelecek olursak:

1.Tarımda Hizmet Akdiyle Çalışanlar için;

Sürekli çalışanların sigortalılıkları devam edecek, buna ek olarak hizmet akdi statüsünde değerlendirilecek.

2.Tarımda Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlar için:

Bu başlık altında yer alan tarım çalışanları, üç ayrı alt başlıkta yer alıyor.

a) Tarım işlerinde süreksiz çalışan işçiler 2925 sayılı kanun kapsamında yer alıp, bu kapsam içinde yer alanların sigortalılıkları devam edecektir. Buna ek olarak sözü edilen bu çalışanlar %12,5 oranında prim ödemesi yaparak genel sağlık kapsamında yer alacaklar. 1.10.2008 tarihinden sonra yapılacak tesciller işleme alınmayacaktır. Bu kişiler istekleri doğrultusunda sigorta primi ödemesi yaparak sigortalı olmaya hak kazanırlar.

b) 6111 sayılı kanun ile yapılan değişiklik sonrasında tarımda hizmet akdiyle ve süreksiz olarak çalışan tarım işçilerinin sigortalı olmaları yönünde hiçbir engel kalmamıştır. 01.03.2011 tarihinden başlanarak, işçilerin bu tür işlerde çalıştıklarına dair belgeleme yaptıkları taktirde prim ödemeleri ve gün hizmet kazanmaları düşünülmüştür.

Bu kapsamda yer alan bir tarım çalışanı başvuruda bulunmak için, öncelikle Sosyal Güvenlik İnternet sitesine giriş yapması gerekiyor. Burada yer alan ”Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi’ni indirip ilgili yerleri doldurması, ardından ikamet ettiği yerin muhtarına veya il ve ilçelerde bulunan tarım müdürlüklerine onaylattıktan sonra SGK il müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor.

c) Son olarak tarım işlerinde kendi hesapları için çalışan kişilerde ise, kanunda yapılan değişiklikten sonrada devam edecek ve yürürlülük tarihinden sonra ilk kez bu kapsamda çalışacak kişilerde sigorta kapsamında sayılacak. Bu kişiler mahsülden elde edilen kazancın masraflar düşüldükten sonra aylık ortalaması alınacak ve günlük kazancın 15 katı kadar prim ödeyecek. Sonrasında ise prim miktarı her yıl birer puan artış gösterecek 30 katına gelindiğinde ise sabitlenecek.

Bağkur Tarım Sigortası Sorgulama  için TIKLAYINIZ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir