Torba Yasa Hayata Geçti

Torba yasanın hayata geçmesi ile birlikte aileye para yağıyor. Aile kuranlara birçok destek yolu açılıyor. Bunlar çeyiz, konut ve doğum yardımı olmak üzere üç ayrı devlet katkısı şeklinde olacak. Aile kuracaklara bu üç yardımın toplamı olan 21 bin 300 liraya kadar destek verilebilecek. Eğer destekte artırma kullanılırsa bu para 61 bin 300 liraya kadar ulaşıyor.

İlk kez evlenenlere ve çocuğu olan kişilere devlet desteği oldukça güçlendi. İlk konutu alana da çocuğu olana da ve de evlenmek isteyene de devlet desteği olacak. İlk evliliği olacak kişilere çeyiz yardımı yapılırken evlendikten sonra da konut desteğinden ve çocukları olursa çok yardımından faydalanabilecekler. Evli kişilerde çocuk yaparsa yine çocuk yardımından faydalanabiliyorlar. İlk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 üçüncü çocuk için 600 TL yardım yapılıyor. Eğer 3 çocuğunuz var ise 1300 lira toplam yardım alabiliyorsunuz.

Evleneceklere Müjde

Bankalarda çeyiz hesabı açanlar ve 3 yıl boyunca sistemde kalmaları durumda devlet katkısı sağlanacak. Aranan kriterler oldukça basit. 27 yaşını doldurmamış olmakla birlikte ilk evlilik olması şart aranıyor. Devlet katkısı miktarı ise hesapta biriken paranın yüzde 20’si kadar oluyor. Ancak bu oran 5 bin lirayı geçmeyecek. Yani maximum 5 bin lira devlet katkısı alabilirsiniz. Devlet katkısını ise banka hesabınızdan doğrudan alabileceksiniz.

Ev Alacaklara Devlet Katkısı 

Aynı çeyiz hesabında olduğu gibi burada da bankada bir konut hesabı açmanız gerekiyor. Aynı zamanda TL cinsinden olması gerekir. Çeyiz hesabınıda TL cinsinden olması gerekiyor. Bununla birlikte asgari olarak 3 yıl sistemde kalınması şartlar arasında yer alıyor. En önemli dikkat çeken şart ise ilk ve tek konut satın almak için başvuru da bulunmak gerekir. Hesapta biriken paranın yüzde 20’si kadar devlet katkısı uygulanır. Bu azami olarak 15 bin lirayı geçmez.

Gurbetçi de Düşünüldü

Eşlerden birisi Türk olması doğum yardımı alabilmek için yeterli oluyor. Her ikisi de Türk vatandaşı ise, yardım anneye yapılıyor.

Öğretmen Atamaları

Öğretmenler de torba yasa içerisinde müjdesini aldı. 47 bin öğretmen kadrosu açıldı ve öğretmenler bu müjdeli haber ile sevindi.

Doğum Yardımı Ne Zaman Başlıyor?

Doğum yardımı 15 mayıs tarihinden itibaren başlayacak. Söz konusu düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Torba yasa içeriği ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, Torba Yasa Hayatımızda Nelere Etki Edecek? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir