Torba Yasa Hayatımızda Nelere Etki Edecek?

Torba yasanın onaylanması ile birlikte hayatımızda neleri değiştirecek? Öncelikle çeyiz hesabına ilişkin yasayı inceleyelim.

Çeyiz Hesabı

Bir bankadan çeyiz hesabını açtığınız zaman devlet katkısı ödemesi yapılıyor. Toplam tutarın yüzde 20’si kadar ödeme yapılıyor. Bu miktar 5 bin lirayı geçmiyor. Ancak bundan faylanabilmek için çeşitli şartlar var. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. En az 3 yıl boyunca sistem içerisinde çeyiz hesabınızın kalması gerekiyor.

2. TL cinsinden hesap açılması gereklidir.

3. 27 yaşını doldurmadan evlilik yapılması gerekiyor.

4. Evliliklerini mütakiben bankaya başvuru yapılıyor.

5. Yapılacak olan evlilik ilk evlilik olması çeyiz hesabı için devlet katkısı yapılmasına aranan şartlar arasındadır.

Çeyiz hesabına yapılan devlet katkısı Bakanlık bütçesi içerisinde çeyiz hesabına ayrılan ödenekten karşılanacak. Devlet katkısını almak için sıraya vs girmeniz gerek yok. Devlet bunu sizin hesabınıza yatırıyor. Hangi bankada çeyiz hesabınız varsa oraya ödemeyi yapıyor. Buna hak kazanan kişilerin tespitinden çeyiz hesabının bulunan banka sorumlu olurken, aynı şekilde devlet katkısının hesaplanmasında yine banka sorumlu olacak.

Haksız şekilde bir kişiye çeyiz hesabı nedeniyle devlet katkısı ödenirse, devlet katkısının yapıldığı tarihten tespit edildiği tarihe kadar gecikme zammı yapılacak. Tespitinden sonra 1 ay içerisinde ödeme yapılması da gerekiyor. Eğer bu 1 ay içerisinde yapılmaz ise devlet bunu bankadan tahsil edecek. Yani banka bu konuda tamamen sorumlu olan kuruluş olarak göze çarpıyor.

Konut Katkısı

Konut katkısı konut alacaklar için oldukça önemli bir haber. Konut katkısından faydalanabilmek için çeşitli şartlar bulunuyor. Konut katkısından yararlanabilmek için şartlar şu şekildedir:

1. Banka hesabında TL cinsinden hesap açılması gereklidir. Açılan hesabın konut katkısı hesabı olması yine aranan şartlardan ilki.

2. Asgari olarak 3 yıl sistemde kalınması şart.

3. İlk ve tek konutları olacaksa devlet konut katkısı yapıyor.

Konut katkısı ise şu şekilde olacak: Hesapta biriken toplam paranın yüzde 20’si kadar devlet katkısı uygulanacak. Bu azami olarak 15 bin TL’yi geçmeyecek şekilde katkı sağlanacak. Bakanlar kurulu yetkisine göre bu azami tutar üç katına kadar uygulanabilecek.

Burada yine haksız yere konut katkısı alan kişilere çeyiz katkısı ile ilgili uygulanacak işlemlerin birebir aynısı uygulanacak. Yani haksız devlet katkısı alan kişinin tespitinden itibaren aldığı tarihe kadar geçen süre için gecikme zammı uygulanacak ve 1 ay içerisinde ödemesi gerekecek. Ödenmediği durumda ise devlet bunu bankadan talep edecek.

Çocuk Yardımı

Türk vatandaşı olan ailelerin doğan ilk çocukları için 300 TL yardım yapılacak. Bu sadece ilk çocukta kalmamakla birlikte aynı zamanda ikinci çocukta ve üçüncü çocuktaki yardım miktarı artıyor. İkinci çocukta 400 TL yapılırken üçüncü çocukla birlikte 600 TL katkı yapılacak. Anne veya babadan birisi Türk vatandaşı ise birine bu yardım yapılacak. Yani Türk vatandaşı olan kişiye bu yardım yapılıyor. Eğer her ikisi de Türk vatandaşı ise bu yardım anneye yapılıyor.  Babaya yapıla bilmesi için Bakanlığın belirlediği zorunlu hallerin ortaya çıkması şart. Doğum yardımındaki esas ise nüfus kayıtlarıdır. Yani nüfus kayıtlarına göre çocuk yardımı yapılacak.

Söz konusu yardım miktarının artırımındaki yetkili kurum ise Bakanlık ve Maliye Bakanlığı’dır. Kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan işçilere iş sözleşmesi vb durumlar ile çocuk yardımı yapılıyorsa iki şekilde ödemede çeşitlilik var.

Eğer çocuk yardımı alan kişi söz konusu yardımdan daha az alıyorsa buradaki fark ödenecek. Fakat söz konusu çocuk yardımından fazla alıyorsa herhangi bir ödeme ve kesinti uygulanmayacak. Kamu kurum ve kuruluşlarda çalışan personeller için ise mevzuatta öngörülen ödemeler herhangi bir şekilde ödenmesi planlanmıyor. Türk vatandaşlığından herhangi bir şekilde çıkmış kişiler ise yine bu yardımdan yararlanamıyor. Doğum yardımı hiç bir kesintiye uğramayacak. Bununla birlikte haciz işlemleri çocuk yardımı üzerinde hiç bir şekilde etkilemeyecek. Haciz çocuk yardımını es geçecek.

Belediyeler tarafından düzenlenen yetkileri verilen özel şahıs yada şirketlerin olan şehir içi toplu taşıma hizmeti içerisinde olan araçlar ile birlikte özel deniz ulaşım için kullanılan araçlarındaki işletmecilerine belediyeler aracı olacak şekilde gelir desteği adı altında çocuk yardımı yapılacak.

Katkı Payı ve Öğrenim Ücreti

Burada ise kimlerden katkı payı ve öğrenim ücreti alınacak konusunda keskin çizgiler belli oldu. 2 yıllık bir okulda okunuyor veya 4 yıllık, 5 yıllık ve 6 yıllık üniversitelerin herhangi birinde okunuyorsa ve bu sürelerin dışına çıkıldığı zaman yani okullar uzatıldığı zaman katkı payı ve öğrenim ücreti söz konusu olacak ve talep edilecek.  Çift anadal okuyanlarda ise öğrenim süresi katkı payı talep edilecek. önlisans, lisans veya yüksek lisans farketmeksizin okulunu uzatanlar katkı payı ve öğrenim ücreti ödemek zorunda kalacak. Bu öğrencilerin daha fazla derslerine adapte olması sağlanacak.

KDV

Söz konusu torba yasa uygulanmaya başladığı tarihten önce;

– Petrol Boru Hatları ile Transit Geçişine Dair Kanun çerçevesi içerisinde yer alan uluslararası anlaşmalardaki şartları içerisinde KDV alınmayan, transit petrol boru hattı projelerinin işa ve modernizasyonunu yapanlara teslim ve hizmetler KDV’sinden ayrı tutulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir