Torun Bakim Parası Başvurusu Nerden , Nasıl Yapılıyor ? Torun Bakım Parası Alma Şartları Nelerdir?

Genel - 01.03.2017 -

Torunlarına bakanların devletten destek alma – bakım parası alma şartları nelerdir? Kimler torun bakım parası alabilir? Anneanneye, babaanneye torun bakımı maaşı nasıl ve nereden alınır? Torun bakım başvurusu nasıl yapılır? Torun bakım parası başvuru tarihleri nedir? Torun parası ile ilgili soruların yanıtı yazımızda yeralmaktadır.

Torun Bakım Parası Nedir?

Çalışan annelerin büyük sorunu kariyerlerinde evlatlarını bırakıp işe gitmeleri veya işverenin katı kuralları ile işten ayrılmak zorunda kalan annelere ve anne adaylarına devlet tarafından kolaylıklar getirildi. Torun Bakma Ücreti çalışan annelerin iş hayatına devamlılığına destek olmayı hedefleyen bir sistemdir. Bugünlerde oluşturulmaya çalışılan sistem söyle;Torununa bakan anneanne dede babaannelere devlet bakma parası desteği sağlayacak. çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca sağlanan Torun Bakım Ücreti nasıl alınıyor ,kimler alabiliyor ,Halalarda bu sisteme dahil mi ? Yanıtlar yazımızda yeralıyor.

Torun Bakım Ücreti sadece pilot şehirlerde uygulamaya geçecektir. Bu pilot uygulama ile sistem denenecek ardındaki süreçler ona göre tasarlanacak ve sistem yaygınlaştırılacaktır. Pilot iller İzmir, Bursa, Ankara, İstanbul, Konya, Tekirdağ, Sakarya, Gaziantep, Antalya, Kayseridir. Torun Bakım Ücreti almak isteyenler Başvuruda bulunmalıdır. Başvurular Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılacaktır.

Torun Bakım Parasını Her Başvuran Alabilcek Mi?

Torun bakım parasını her başvuruyu yapan şartları sağlasada alamayabilir.Pilot çalışma sürecinde olan sistem için 6000 -6 bin – aile yararlancaktır.

Torun Bakım Parası Başvuru Koşulları Nelerdir?

Her başvuru ayrı ayrı incelendikten sonra onaylanacaktır.Sistemde her büyükanne dede anneanneye destek sağlanmayacaktır. Bu Torun Bakma Ücreti çalışan annelerin iş hayatına devamlılığına destek olmayı hedefleyen bir sistemdir. Torun bakma desteği alabilmek için çocuğun 3 yaşından gün almamış olmalıdır. Önemli diğer başvuru şartları şöyledir;

1 – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2- Pilot illerde ikamet ediyor olmak,

3- Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,

4- Başvuru tarihi itibarıyla bakımı gerçekleşecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması,

5- Annenin minimum 18 yaşında olması,

6- Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması(sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumuna en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),

7 – Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması,

8 – Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması,

9- -Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dahil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,

10- -Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,

11- Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.

12- Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecektir.

Torun Bakım Parası Ne Kadar?
Verilen şartları iyice inceleyip öyle başvuruda bulunmakta fayda var.Başvuru sonucu Devletin Torun Bakım Parası için şimdilik belirlenen ücret 425 TL dir.

Torun Bakım Ne kadar Zaman Alabilirim?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Torun Bakma Ücreti 12 AY süre için verilecektir.Ücretin alma süresinin dolması sonucunda hangi işlemler yapılacağı kesin belirtilmemiştir.

Torun Bakım Parası Başvurusu Nasıl, Nereye Yapılır?

Devletin belirlediği şartları sağlamanız durumunda ve en önemli husus pilot ilde ikamet ediyorsanız Torun Bakım Parası başvurusu yapabilirsiniz.BU başvuru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı web adresi olan www.csgb.gov.tr adresine girmeniz gerekiyor. Sitedeki başvuru formunu doldurmalısınız. Sitede oluşan yoğun talep nedeniyle veya diğer sebeple yapılamayan başvurular pilot illerde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü yani İŞKUR il müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü yani SGK il müdürlükleri aracılığı ile torun bakma parası başvurusunda bulunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir