Trafik Cezası nereye nasıl ödenir?

Araç kullanıcılarının hayatlarında mutlaka en az bir kere başına geldiği trafik cezalarını nereye ve nasıl ödeyeceğinizden bahsedeceğiz bu yazıda. Trafik cezaları pek çok farklı sebeplerden dolayı kesilebilir. Yanlış park, ters yön, kırmızı ışıkta geçiş, yüksek hız, hatalı solama, emniyet kemeri gibi sebepler başta olmak üzere pek çok farklı sebepten trafik cezası kesilebilmektedir. Trafik cezalarının kesilmesinin ardından kişinin puanı düşmektedir. Ceza puanı düşen kişi birkaç kez aynı suçu işlemesi halinde farklı yaptırımlar uygulanabilir. Trafik kurallarına uymak sadece kendimiz için değil, diğer insanlara da bir saygı niteliğindedir. Trafiğe çıkan bireylerin can ve mal güvenliklerini korumak, onları önemsemek son derece insani bir davranıştır. Bu durumu hiçe sayarak trafik işaretleri ile belirlenen hız limitlerini aşan kişilere trafik cezası yaptırımı uygulanır.

Trafik cezalarının kesildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödeme yapmak isteyen kişiler için ek olarak 4 de 1 oranında indirim uygulanır. Yani 200 lira olan bir trafik cezasını 15 gün içinde ödeyen bir kişi 150 TL ödeyecektir. Bu da trafik cezasına mağruz kalan bir kişi için büyük kolaylık anlamı taşımaktadır. Trafik cezasının size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödemeniz indirim hakkından faydalanmanızı sağlayacaktır. Ceza tutarını size tebliğ edilen tarihten itibaren vergi dairesine giderek bu cezayı ödeyebilirsiniz. Trafik cezasını ödeyebileceğiniz anlaşmalı bankalar bulunur, bu bankalara giderek vezneden yine ödemelerinizi yapabilirsiniz. PTT aracılığı ile de yine ödemelerinizi nakit olarak kolay şekilde ödeyebilirsiniz. Gelir idaresi başkanlığının internet sitesi aracılığı ile bu ücretleri kolay şekilde ödemek de yine mümkün olmaktadır. Ancak bazı borçlar internete yansımayabilir, bu yüzden diğer seçenekler daha uygun olmaktadır. Bunların dışında ödemeleriniz için mal müdürlüklerine ve kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı olan mal müdürlükleri aracılığı ile ödemenizi yapabilirsiniz.

Bazı vergi daireleri borcu 15 gün içinde ödemek isteyen kişilerin ödemelerini kabul etmemektedir, bu gibi durumlarda ilgili hükümet binalarının mal müdürlüklerine giderek buradan ödemelerinizi yapabilmektesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir