Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Polis olmak pek çok kişinin hayatı boyunca en büyük hayalidir. Bu hayal eğer ki gerçekleşmemişse büyüdüğünde bile devam eder. Trafik polisi olmak için ne yapmak gerekir ve trafik polisi için gerekli olan şartlar nelerdir, sizlere bu başlık altından bunların neler olduğundan ve trafik polisi olmak için en temel şartlardan bahsedeceğiz.

Trafik polisi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak bulunan bir devlet memuru kadrosudur. Bu kadroda görev yapabilmek için öncelikle neler yapmanız gerektiğinden ve bu kadroya nasıl geçiş yapılabildiği gibi temel bilgilerden bu başlıkta sizlere bahsedeceğiz.

Polis olmak için öncelikle nelerin gerektiğinden bahsedelim. Polis olabilmek için liseden sonra sınava girerek PMYO’da eğitim almanız gerekir. Bu eğitimin ardından polis olarak göreve başlayabilirsiniz fakat bu eğitimin süresi biraz fazladır yani 2 yıl gibi bir süredir ve kolay kolay izin de söz konusu değildir.

Diğer bir yol ise POMEM üzerinden başvuru yapmaktır, POMEM ile başvuruda bulunarak polis olunabilmektedir. Polis olduktan sonra isteğe bağlı olarak eğitim aldıktan sonra trafik polisliğine geçiş yapabilmektedirler.

Trafik polisinin normal bir polisten farkı, trafik ile ilgili bir kurs almış olmasıdır. Trafik ile ilgili aldığı kurs ve bilgi onu trafik polisi olabilmesinin önünü açmıştır. Bu da polislik için aranan en temel kriterler arasında yer almaktadır.

Göreve başlayan polisler eğitim aldıktan sonra trafik polisliği yapabildiği gibi bunun yanında eğitim almamış olan bazı polislerin de trafik polisliği yaptığı bilinir ancak bu polisler kritik noktalarda görevlendirilmezler.

Trafik polisinin normal polislikten kolay ve zor yönleri vardır. Yani her iki meslek grubu da kendi içinde olumlu olumsuz yönleri mevcuttur. Bu yüzden trafik polisi daha kolay ben trafik polisi olayım şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekir, çünkü trafiği organize etmek ve özellikle iş çıkış saatlerinde büyük şehirlerde o yoğunluğu rutin haline sokmak oldukça güç bir durumdur. Bu yüzden sizler de polis olmaya karar verdiyseniz bu kriterlere dikkat ederek karar vermelisiniz. Aksi halde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir