Vergi kaçırmanın cezası nedir?

Vergi bir devletin ayakta kalabilmesi, sosyal imkanlarını eşit şekilde vatandaşlarına sunabilmesi için gereklidir. Kısacası vergi devleti devlet yapan en temel unsurdur. Devletin en temel gelirlerini oluşturan vergi, sosyal devletin olmazsa olmaz gerekliliklerinden birisidir. Vergi ödemek ise bir vatandaşın en temel ödevi sayılır. Vergi çeşitli şekillerde ödenmektedir. Vergi ödeme şekilleri; marketten ekmek alırken, cep telefonu alırken, yolculuk yaparken, evinizde televizyon izlerken. Kısacası her nerede ne yapıyorsanız yaptığınız şeyde bir ekonomik faaliyet varsa aynı zamanda vergi ödemişsiniz ya da ödüyorsunuz anlamına gelir. Devletin vatandaşlar için harcaması için vatandaşlar tarafından almış olduğu para miktarına vergi adı verilmektedir. Bu yazıda verginin önemine kısaca değindikten sonra vergi kaçırmanın cezasının neler olduğundan bahsedeceğiz.

Vergi kaçırma işlemi ise bazı şirketler tarafından uygulandığı bilinmektedir. Haksız ve yersiz şekilde fatura kesilmemesi ve yapılan ticaretin resmiyette gösterilmemesi gibi faktörler vergi kaçırıldığının bir başka göstergesi anlamına gelmektedir. Vergi kaçıran şirketler bir takım yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Vergi devlet sistemi için olmazsa olmazdır bu yüzden devletin ayakta kalabilmesi için gerek vatandaşlar gerekse işletmelerin vergi ödemesi zorunludur. Vergi kaçıran işletmeler ise aynı zamanda devlet sistemine ciddi kötülük yapıyor demektir, devlete vergi kaçırdığını şikayet eden kişiler farklı şekillerde ödüllendirilirken vergi kaçırdığı ispatlanan kurumlar ve işletmeler ise cezalandırılır.  Vergi kaçırmanın cezası genellikle para cezası olarak verilemektedir, ancak vergi miktarına göre bu durum zaman zaman hapis cezası olarak da olduğu bilinir.

Vergi usulünü düzenleyen vergi yasasının 341. Maddesinde de yer aldığı gibi eksik vergi ödeyen ya da vergi ödemesi gereken miktardan çok daha azını ödemek üzere manipülasyon yapan kişi ya da kurumlar vergi kaybını meydana getirmektedir, vergi kaybını oluşturan kişiler ise cezalandırılır. Vergi usulune göre tutulan kayıtlarda ve defterde hile yapanlar, kayıt dışı prosedürler ile işlem yapanlar kaçakcılık suçu ile ilişkilendirilir. Vergi kaçıran kişiler 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır. Bu ceza para cezasına dönüştürülebilmektedir. 2016 yılında gelen şikayetler eşliğinde 240 kişi para ödülü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir